منو
سبد خرید

یادنامه فریدون آدمیت

یادنامه فریدون آدمیت
درحال حاضر موجود نمی باشد
یادنامه فریدون آدمیت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 150796 - 78/3
  • وزن: 1.70kg
0 ریال

یادنامه فریدون آدمیت

نویسنده: علی دهباشى
ناشر: افکار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1084
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

در این کتاب، به معرفی «فریدون آدمیت» از دیدگاه افراد مختلف پرداخته شده است. کتاب حاضر، مجموعه‌ای از ده‌ها مقاله از نویسندگان، پژوهشگران، و استادان رشتة تاریخ دربارة وجوه گوناگون شخصیت و آثار دکتر «فریدون آدمیت» است.

با نام فریدون آدمیت نخستین واژه ای که در ذهن تداعی می شود واژه فرزانگی است .با نام آدمیت فرزانگی که در این روزها نه چندان دست یافتنی است و نه چندان باب پسند در هیات انسانی ظاهر می شود.یادنامه حاضر مجموعه مقالات مهمترین نویسندگان و پژوهشگران رشته تاریخ یکصد سال اخیر است درباره وجود گوناگون شخصیت فریدون آدمیت.

فریدون آدمیت (۱۳۸۷-۱۲۹۹)، تاریخ‌نگار معاصر ایران و نویسنده آثار بسیاری درباره مشروطیت و روشنفکران مشروطه بود. روش او در تاریخ‌نگاری به گفته خود، تاریخ‌نگاری تحلیلی-انتقادی است.فریدون آدمیت، پسر عباسقلی خان قزوینی در سال ۱۲۹۹ ه‍ ش متولد شد.وی تحصیلات متوسطه را در دارالفنون گذراند. پس از آن به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۲۱ فارغ‌التحصیل شد. وی پایان‌نامه‌اش را درباره زندگی و اقدامات سیاسی امیرکبیر نوشت که دو سال بعد با عنوان «امیرکبیر و ایران» با مقدمه استادش محمود محمود به چاپ رسید.

آدمیت در دوران دانشجویی دانشکده حقوق، در سال ۱۳۱۹ به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. وی در این وزارت‌خانه مسئولیت‌هایی از جمله: دبیر دوم سفارت ایران در لندن، معاونت اداره اطلاعات و مطبوعات، معاونت اداره کارگزینی، دبیر اول نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل متحد، رایزن سفارت ایران در سازمان ملل، نماینده ایران در کمیسیون وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد، نماینده ایران در کمیسیون حقوقی تعریف تعرض، مخبر کمیسیون امور حقوقی در مجمع عمومی نهم، نماینده ایران در کنفرانس ممالک آسیایی و آفریقایی در باندونگ، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه، مشاور عالی وزارت امور خارجه، معاون وزارت امور خارجه، سفیر ایران در لاهه، سفیر ایران در مسکو، سفیر ایران در فیلیپین و نهایتاً سفیر ایران در هند بود .

آدمیت در کنار انجام مأموریت اداری در بریتانیا، وارد دانشکده علوم سیاسی و اقتصاد لندن شد و پس از پنج سال تحصیل در رشته تاریخ و فلسفه سیاسی در سال ۱۹۴۱ (میلادی) به درجه دکتری دست یافت.آدمیت در سال ۱۳۳۰ به عنوان جوان‌ترین سفیر ایران در سازمان ملل معرفی شد.آدمیت برای مدتی از بیماری آمفیزم رنج می‌برد] وی بر اثر شدت یافتن بیماری گوارشی و تنفسی که مدتها به آن ابتلا داشت بعدازظهر دهم فروردین سال ۱۳۸۷ در سن ۸۷ سالگی در همین بیمارستان تهران کلینیک درگذشت.

فهرست 

با آثار و گفتاری از :

ایرج افشار
هما ناطق
علی دهباشی
عبدالله کوثری
احسان نراقی
سیما کوبان
عبدالله انوار
کیوان سپهر
فریدون زند فرعبدالحسین آذرنگ
سعید رهنما
رضا خجسته رحیمی
سرگه بارسقیان
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات