کتاب یادنامه عبدالحسین نوشین ؛ بنیان گذار تئاتر نوین ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات بدرقه جاویدان

یادنامه عبدالحسین نوشین

نویسنده: نصرت کریمی
ناشر: بدرقه جاویدان - نامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 423
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

مصور - بنیان گذار تئاتر نوین ایران

عبدالحسین نوشین؛ بدون تردید بنیان‌گذار تئاتر علمی در ایران است. وی پس از تحصیل در رشته هنرهای دراماتیک در فرانسه، سال 1311 هـ . ش به ایران بازگشت و با همکاری همسرش ـ بانو لرتا که از هنرمندان معروف تئاتر بود ـ تحولی بنیادین را در تئاتر ایران ایجاد کرد. نوشین برای اولین‌بار در ایران اقدام به تاسیس کلاسی کرد که در آن هنرمندان با اصول و مفاهیم علمی بازیگری و تئاتر آشنا می‌شدند.

پس با همین گروه، تئاتر فردوسی را بنا نهاد که توانست دست به اجرای نمایش‌های بی‌نظیری هم‌طراز تئاترهای بزرگ اروپایی بزند. وی در دوره مهاجرت اجباری به شوروی، وارد موسسه شرق‌شناسی شد و کار خود را درباره تصحیح شاهنامه فردوسی و فرهنگ لغت در آن‌جا به پایان رساند.پس از اشغال تئاتر فردوسی توسط دولت و بازداشت نوشین، همسر و همکاران او تئاتر سعدی را افتتاح کردند که وی از درون زندان این تئاتر را رهبری می‌کرد، دوران بازداشت نوشین با مهاجرت اجباری او به شوروی به پایان رسید. 

در آنجا وارد انستیتو شرق شناسی شد و کار خود را درباره تصحیح شاهنامه فردوسی و سپس فرهنگ لغات آن به انجام رساند او علاوه بر فعالیت تحقیقاتی آثار متعددی از نویسندگان روس را ترجمه کرد.او آثار متعددی از نویسندگان روس را نیز ترجمه کرده است. نوشین در سال 1350 شمسی در سن 66 سالگی در مسکو درگذشت. 

نگارنده در کتاب حاضر به بیان سرگذشت زندگی وی، نامه‌ها و یادبودها، خاطرات دوستان وی و سخنان برخی کارگزاران، تهیه‌کنندگان و بازیگران تئاتر ایران درباره نوشین می‌پردازد. برخی از این افراد عبارت‌اند از: محمود دولت‌آبادی، نصرت کریمی، هما روستا، علی نصیریان، داوود رشیدی، صادق شباویز، توران مهرزاد و عزت‌الله انتظامی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یادنامه عبدالحسین نوشین ؛ بنیان گذار تئاتر نوین ایران

  • 450,000ریال

برچسب ها: عبدالحسین نوشین, نصرت کریمی, تئاتر ایران, سینمای ایران, تاریخ سینما, هنرمندان ایران, مقالات ادبی, تاریخ نمایش در ایران, تئاتر نوین ایران, کتاب یادنامه عبدالحسین نوشین ؛ بنیان گذار تئاتر نوین ایران