منو
سبد خرید

یادنامه سیدابوالقاسم انجوی شیرازی

یادنامه سیدابوالقاسم انجوی شیرازی
موجود نمی باشد
یادنامه سیدابوالقاسم انجوی شیرازی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 103544 - 108/7
  • وزن: 1.30kg
  • UPC: 65

یادنامه سیدابوالقاسم انجوی شیرازی

نویسنده: علی دهباشی
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 643
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت :  نو ؛ گوشه روکش کتاب کمی رنگ رفتگی دارد

 

مروری بر کتاب 

کتاب «یادنامه سید ابوالقاسم انجوی شیرازی» نوشته علی دهباشی مجموعه مقالات و نوشته‌هایی است که در یاد این شخصیت بزرگ فرهنگی کشورمان جمع آوری شده است. سید ابوالقاسم انجوی شیرازی متولد 1300 از شیراز است . پدرش سید خلیل صدرالعلما انجوی شیرازی بود، وی فعالیت‌هایش را از همان دوران نوجوانی آغاز کرد. انجوی شیرازی دوران دبیرستان را در تهران گذراند. در همان دوران وی از محضر استادانی نظیر جلال الدین همایی،رهی معیری و ... بهره برد. 

آشنایی وی با صادق هدایت در سال 1318 را می‌توان نقطه‌ی عطفی در زندگی وی شمرد که این آشنایی به دوستی عمیقی میان آن‌ها مبدل شد و تا پایان زندگی صادق هدایت ادامه داشت. وی به سال 1325 به سوییس رفت و در سال 1340 برنامه‌ی فرهنگ مردم را در رادیو اجرا کرد و سرانجام پس از طی یک عمر فعالیت فرهنگی در سال 1371 دیده از جهان فرو بست.

سال 1340 بود که انجوی برای ارتقا سطح اطلاعات مردم از فرهنگ مردم و عامه با کمک علی دشتی و محیط طباطبایی به رادیو راه یافت و برنامه‌ای درباره فرهنگ مردم را پی‌ریزی کرد. انجوی درابتدای فعالیت خود، این برنامه را به مدت نیم ساعت در هفته و با نام «احساس و اندیشه» اجرا می‌کرد.پس از تغییر زیاد عناوین این برنامه، سرانجام این برنامه با عنوان«سفینه فرهنگ مردم» نام گرفت و در اواخر سه ساعت تمام به آن اختصاص داده شده بود. این برنامه تا بهار 1358 ادامه داشت تا سرانجام انجوی بازنشسته شد.

انجوی جوان که در جوانی‌اش فعال سیاسی بود مجله‌ای انتقادی و سیاسی با نام «آتشبار» انتشار می‌داد، اما در جریان کودتای سال ۱۳۳۲ دستگیر و به خارک تبعید شد. ثمره آن دوران کتابی با عنوان «تبعیدگاه خارک» شد که شامل خاطرات وی از این دوران است.«تمثیل و مثل» جزو نخستین کتاب‌های انجوی است که پس از آن «س‍ف‍ی‍ن‍ه غ‍زل» را در سال 1336 از سوی نشر صفیعلی شاه به چاپ رساند. «گل به صنوبر چه کرد؟» شامل قصه های ایرانی و «جشن‌ها و آداب و معتقدات زمستان» را انتشارات امیر‌کبیر و «ریشه‌های تاریخی امثال و حکم» را با همکاری انتشارات سنایی منتشر کرد.

سیدابوالقاسم انجوی شیرازی از چهل سالگی به کار گردآوری اسناد و حفظ و نگهداری روایات و میراث فرهنگی مردم پرداخت. وی مزکزی را بنیان نهاد که محلی برای پژوهش‌های فرهنگ عامه به‌شمار می‌آید. عشق انجوی به فرهنگ مردم تا به جایی رسید که منزل شخصی وی در جمال آباد نیاوران پس از مرگش به موزه فرهنگ مردم تبدیل شده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب