منو
سبد خرید

یادنامه ابوالحسن صبا

یادنامه ابوالحسن صبا
درحال حاضر موجود نمی باشد
یادنامه ابوالحسن صبا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146486 - 71/1
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

یادنامه ابوالحسن صبا

نویسنده: علی دهباشى
ناشر: ویدا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 431
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

مصور

کتاب حاضر دربردارنده مقالاتی پیرامون زندگی و آثار استاد «ابوالحسن صبا» (1282 – 1336 ه.ش) است. ابوالحسن صبا استاد برجسته موسیقی معاصر و شاخص ترین چهره موسیقی سده اخیر است. صبا گذشته از اینکه نوازنده بی بدیل در سه تار، سنتور و ویلن بود، از نظر تنوع رشته های تعلیم موسیقی و شناسایی موسیقی ایرانی، حقی بزرگ بر گردن موسیقی دارد. مقالات این اثر به قلم شاگردان، دوستان، خانواده و دوستداران ابوالحسن صبا نگاشته شده است.

درباره ابوالحسن صبا سخن بسیار گفته شده است. از زمان مرگ او در سال ١٣٣٦ موجی از نقد ها و تحلیل ها و نوشته ها به بهانه های مختلف از جمله سالروز تولد و مرگ استاد، در مجلات و نشریات و کتب متعدد به چاپ رسیده و تا امروز ادامه یافته است.در سالهای گذشته بخش هایی از این مقالات جمع آوری شد و علی دهباشی مجموعه ای مفصل از این نوشته ها را تحت عنوان یادنامه ابوالحسن صبا در یک مجلد به چاپ رسانید.

صبا چهره شاخص مکتب موسیقی تهران است. مکاتب هنری ایران خصلت پایتختی دارند و در حوزه فرهنگی وابسته به پایتخت ها شکل گرفته اند.اما تا قبل از حضور خاندان فراهانی در دربار ناصری، نشان روشنی از مکتب تهران در موسیقی کلاسیک ایران وجود نداشته و یا اثری از آن باقی نمانده است؛ بخصوص مکتبی که وابستگی زیبایی شناختی و الگوهای تولید و عرضه موسیقی را به اقتضای تغییرات زمانه پذیرفته باشد.

اگر همه ما، همان طور که از کودکی حساب و هندسه را فرا می گیریم، موسیقی را هم به عنوان درسی جدی و با اهمیت می آموختیم، پس از مدتی در می یافتیم که موسیقی چیست و به درستی به تفاوت میان هنرمند و بی هنر، استاد و غیر آن پی می بردیم. ولی وقتی حس شناخت واقعی موسیقی در مردم وجود نداشته باشد، نمی توان کار زیادی را به انجام رساند. هر اقدامی باید بنیادی باشد و در آن صورت است که نتیجه اش منطقی خواهد بود. برای تداوم ارزشهای صبا نیز باید اجتماع مستعد باشد. زنده یاد ابوالحسن صبا(1282-1336) عاشق بود و به گونه ی دیگری غیر از شیوه ای که ما هستیم زندگی می کرد و سالهاست در موسیقی ما شخصیتی همچون او ظهور نکرده است.

"در این کتاب سعی شده علاوه بر درج محتوای سخنان "محمدرضا شجریان" مجموعه‌ای از دیدگاه‌های وی به صورت موضوعی فراهم آید. مطالب کتاب برگرفته از نوشته‌ها، مصاحبه‌ها و سخنانی است که در جراید و وسایل دیگر ارتباط جمعی، آمده است.افزون بر آن، در این مجموعه بخشی از نوارهای رسمی منتشر شده شجریان (شامل اشعار آوازهای خوانده شده) به همراه معرفی ردیف‌ها و دستگاه‌های آوازی درج گردیده است. پایان کتاب شامل تصاویری از استاد شجریان و تنی چند از هنرمندان موسیقی است."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات