کتاب یادمان نیما یوشیج فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات

یادمان نیما یوشیج

ناشر: موسسه فرهنگی گسترش هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 327
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

این مجموعه شامل گفتار و سخنان بزرگان ادب ایران درباره نیما و شخصیت او - دست نوشته ها و خوشنویسی های نیما- عکس هایی از سنین مختلف نیما و بسیاری اطلاعات مفید دیگر برای دوستداران این شاعر کشورمان می باشد.

نیما در سال ۱۳۰۰ منظومه قصه رنگ پریده را که یک سال پیش سروده بود در هفته‌نامه قرن بیستم میرزاده عشقی به چاپ رساند. این منظومه مخالفت بسیاری از شاعران سنتی و پیرو سبک قدیم مانند ملک الشعرای بهار و مهدی حمیدی شیرازی را برانگیخت. شاعران سنتی به مسخره و آزار وی دست زدند.

در پاییز سال ۱۳۰۱ شعر «ای شب» را در روزنامه ی هفتگی نوبهار منتشر کرد. نیما در این رابطه می‌گوید: «در پاییز سال ۱۳۰۱ نمونه ی دیگری از شیوه ی کار خود «ای شب» را که پیش از این تاریخ سرودم و دست به دست و مردود شده بود، در روزنامهی هفتگی «نوبهار» دیدم. شیوه ی کار در هر کدام از این قطعات تیر زهرآگینی به خصوص در آن زمان به طرفداران سبک قدیم بود.

نیما پس از مدتی به تدریس در مدرسه‌های مختلف از جمله مدرسه عالی صنعتی تهران و همکاری با روزنامه‌هایی چون مجله موسیقی و مجله کویر پرداخت. انقلاب نیما با دو شعر «ققنوس» (بهمن ۱۳۱۶ش) و «غراب» (مهر ۱۳۱۷ش) آغاز می‌شود و او این دو شعر را در مجله ی «موسیقی» که یک مجله ی دولتی بود، منتشر کرد. او در ۶۲ سال زندگی خود توانست معیارهای هزارساله شعر فارسی را که تغییرناپذیر و مقدس و ابدی می‌نمود، با شعرهایش تحول بخشد.

این شاعر بزرگ، درحالی‌که به علت سرمای شدید یوش، به ذات‌الریه مبتلا شده بود، برای معالجه به تهران آمد؛ معالجات تأثیری نداشت و در ۱۳ دی ۱۳۳۸ درگذشت و در امامزاده عبدالله تهران به خاک سپرده شد. سپس در سال ۱۳۷۲ خورشیدی بنا به وصیت وی پیکر او را به خانه‌اش در یوش منتقل کردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یادمان نیما یوشیج

  • کد کتاب: 71360 - 83/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نیما یوشیج, شعر نو, مقالات ادبی, زندگی نامه, علی اسفندیاری, کتاب یادمان نیما یوشیج