كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
یادداشت های گاثاها

یادداشت های گاثاها

نویسنده: ابراهیم پور داود
مترجم: بهرام فره وشی
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 527
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

گات ها یا سروده های زرتشت نخستین منظومه ایرانی است که از روزگار کهن به جا مانده و در عین حال کهنترین و مقدس ترین قسمت اوستاست، اغلب بخش های گات ها موزون و اهنگین است .این سروده ها که در یسنا جای داده شده سروده زرتشت و پیروان اوست .گات ها در اصل شامل 17هایتی (فصل) 238قطعه و 896بیت و 5560کلمه است .

گویشی که گاتا ها به آن سروده شده است گویش کهن اوستایی است و در برابر گویش بقیه ی قسمت های اوستا قرار می گیرد که گویش نو اوستایی محسوب می شود در کتاب یادداشت های گات ها پورداوود سرود اهنود اشتود سپنتمد وهوخشتر و وهیشتوایشت را همراه با ترجمه و تفسیر انها اورده است .

کتاب حاوی دو هزار و پانصد و هشتاد و شش یادداشت است .مترجم کوشیده تا برای هر واژه اوستایی واژه ای برگزیند که از همان ریشه باشد .ضمن ان که برای هر واژه اوستایی ترجمه توضیح و اوانگاری مربوط به ان واژه نیز امده است .گاتاها از لحاظ مفهوم بمعنی سروده های آسمانی است و با واژه ی " گیتا " که سروده های مقدس هندوها ست مترادف می باشد. گاتاها دارای هفده هات یا فصل می باشد که چون نگینی در میان انگشتر یسنا قرار داده شده است و به پنج بخش تقسیم گشته است که عبارتند از :
اهنود - اشتود - سپنتمد - وهوخشتر - وهیشتوایشت گات اهنودگات از هات ۲۸ یسنا شروع و تا هات ۳۴ ادامه دارد ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یادداشت های گاثاها

  • 0ریال

برچسب ها: ابراهیم پور داود, بهرام فره وشی, زرتشت, اساطیر ایران, ادیان ایرانی, زرتشتیت, تاریخ ایران باستان, کتاب یادداشت های گاثاها