کتاب یادداشت های محرمانه ی کنسولگری انگلستان در سیستان و قاینات فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات هیرمند

یادداشت های محرمانه ی کنسولگری انگلستان در سیستان و قاینات
مترجم: محمود فاضلی بیرجندی
ناشر: هیرمند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 392
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 108980

 

مروری بر کتاب

سال های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ میلادی ...

مجموعه اسناد این کتاب بخش هایی است از مکاتبات محرمانه هفتگی کنسول انگلستان در سیستان و قاینات ، در سال های جنگ اول بین الملل ، که برای حکومت هند انگلیس فرستاده می شده است. این اسناد از زمره ی بخش های مکاتبات و مستندات وزارت امور خارجه ی انگلستان است که از طبقه بندی خارج شده است.

این سندها نکته های فراوانی را در باره ی جنبه هایی از اوضاع و احوال سرزمینی در بر دارد که به نام «امارت قاینات و سیستان » شناخته می شده است. از طرفی می دانیم که آنچه در خلال سال های دو جنگ جهانی بر این سرزمین گذشته هنوز ، چنان که باید ، نوشته و تدوین نشده و در معرض آگاهی عمومی قرار نگرفته است. به این لحاظ این سندها ، اگرچه مربوط به دوره ی کوتاهی کمتر از سه سال می شود ، و اگرچه مرتب و مسلسل نیست و برخی افتادگی ها دارد ، کمکی است به روشن شدن بخشی از نادانسته های آن دوره که پر از انواع تحول و تلاطم بوده است. سینه ی کسانی که در آن سال ها زیسته بودند سرشار از خاطره ها از آن تحولات و تلاطم ها بود.

خطه ی پهناوری که به نام «امارت قاینات و سیستان» شناخته می شده ، از آبادی قاین در شمال ، تا به سیستان در جنوب که کرسی نشین آن نصرت آباد بوده ، سرتاسر تحت امارت «خاندان عَلَم» قرار داشته است. کرسی نشین شمال امارت در روزگار این یادداشت ها شهر بیرجند بوده که مرکز شناخته ای است. اما کرسی نشین جنوب یا مرکز سیستان در آن روزگار بر خلاف امروز که شهر زابل است، نصرت آباد بوده است. نصرت آباد امروزه دیگر برپا نیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یادداشت های محرمانه ی کنسولگری انگلستان در سیستان و قاینات

  • ناشر: هیرمند
  • کد کتاب: 108980
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 200,000ریال

برچسب ها: محمود فاضلی بیرجندی, جنگ جهانی اول, تاریخ جهان, تاریخ انگلیس, قاینات, تاریخ سیستان