منو
سبد خرید

یادداشتهای سر ژرژ بوکانان

یادداشتهای سر ژرژ بوکانان
موجود نمی باشد
یادداشتهای سر ژرژ بوکانان
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 95001 - 50/5
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 100

یادداشتهای سر ژرژ بوکانان

نویسنده: سر ژرژ بوکانان
مترجم: رضا فهیمی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 303
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1320 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

سفیرکبیر دولت پادشاهی انگلستان در روسیه

کتاب فوق حاصل خاطرات و یادداشتهای سفیر کبیر دولت بریتانیا است در مدت ماموریت خود در روسیه از سال 1910 تا 1917 م که مطالعه آن برای درک بهتر وقایع جنگ جهانی اول و اتفاقات قبل از انقلاب اکتبر ضروری است...

جنگ جهانی اول از برجسته‌ترین رخدادهای تاریخ بشر است و بگونه مستقیم و غیرمستقیم نقش بزرگی در تعیین تاریخ سده بیستم داشته‌است. این جنگ پایان چندی از نظام‌های پادشاهی اروپا را رقم زد و مایه نابودی چهار دودمان پادشاهی هابسبورگ، هوهن تسولرن، عثمانی و رومانوف به ترتیب در امپراتوری‌های اتریش-مجارستان، آلمان، عثمانی و روسیه تزاری شد.

بیشتر تاریخ نگاران باور دارند که شکست دیپلماسی پس از جنگ و تحمیل غرامت‌های تحقیرآمیز بر اساس بند گناه «معاهده ورسای» به آلمان و دیگر دول شکست خورده مایه پرورش نازیسم در آلمان و زمینه‌ساز آغاز جنگ جهانی دوم شد. هم‌چنین نادیده گرفتن ایتالیا و ژاپن از سوی قدرت‌های بزرگتر در تقسیم غرامت‌ها از دلایل رشد فاشیسم در ایتالیا و حمله ژاپن به منچوری دانسته می‌شود.

این جنگ همچنین زمینه را برای انقلاب روسیه مهیا ساخت؛ امری که بر آینده جهان تأثیر گذاشت و از چین تا کوبا به انقلاب‌های سوسیالیستی دامن زد و از سویی زمینه‌ساز تبدیل شوروی به یک ابرقدرت جهانی شد که آغاز جنگ سرد با آمریکا را در پی داشت.

جنگ جهانی اول بین متحدین امپراتوری آلمان (اتریش - مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای اتفاق (جمهوری سوم فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی) درگرفت. تا مدت‌ها هیچ‌یک از دو سوی نتوانستند به پیروزی مهمی دست یابند و جنگ چهار سال به درازا انجامید و تا پیروزی متفقین نزدیک به ۱۰ میلیون تن کشته شدند. پس از پایان این جنگ در سال ۱۹۱۹ و در کنفرانس صلح پاریس، معاهده‌های جداگانه‌ای امضاء شد و تاوان‌های بسیار سنگینی بر شکست‌خوردگان جنگ تحمیل داشت.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب