کتاب یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات سازمان اسناد ملی ایران

یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه

نویسنده: پرویز بدیعی
ناشر: سازمان اسناد ملی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 595
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

1300_ 1303 قمری

شاید نیم قرن سلطنت طبع شاه صاحبقران قاجار را به گونه ای شکل داده بود که وی دستی هم بر نوشتن و هنر داشته باشد و حتی مثل برخی از امروزیها ، یادداشتهای روزانه بنویسد.

در تاریخ معاصر ایران، ناصرالدین شاه، از معدود سلاطینی است که به ثبت وقایع روزانه و خاطرات خود علاقمند بوده و آثارقابل توجهی نیز از وی برجا مانده است.کتابی را که پیش رو دارید، بخشی از خاطرات سلطنت پنجاه ساله اوست که تحت عنوان«یادداشتهای منتشر نشده روزانه ناصرالدین شاه» طی سالهای 1301 تا 1303 هجری قمری نگاشته شده است.این یادداشت ها اطلاعات جالبی در زمینه اوضاع جغرافیایی شهر تهران، شامل«بافت قدیمی تهران» پراکندگی زمانی و مکانی بارش های جوی و نوع و میزان آن، حرارت و برودت هوا، انواع پوشش گیاهی و ... ارائه می دهد.

مطالبی که از نظر خوانندگان می گذرد، خاطرات روزانه ناصرالدین شاه است که در آغاز سال 1306 قمری آن را نگاشته است. ارباب تاریخ می دانند که این پادشاه با همه کارهای مفصل و وقت گیر سلطنتی تا آنجا که توانسته است شرح اعمال روزانه خود را نوشته است. کتاب حاضر چنان که گذشت، شامل وقایع سال 1304 - 1301 قمری است مشتمل بر مسائلی مانند عزاداری سالار شهیدان، برپایی تعزیه ها و حضور در تکیه ها و روضه های مختلف، رسیدگی به اوراق دولتی و اداری، رفتن به شکارگاه های دوشان تپه و جاجرود، سان دیدن از قشون و افواج نظامی و... که به صورتی روشن و کامل به ذکر آنها پرداخته شده است، بدون هرگونه اشاره به مسائل سیاسی.

فهرست

• متن یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه در سال 1301 ق
• متن یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه در سال 1302 ق
• متن یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه در سال 1303 ق
• متن یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه در سال 1304 ق

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه

  • 0ریال

برچسب ها: ناصرالدین شاه, پرویز بدیعی, تاریخ سیاسی قاجار, ناصرالدین شاه قاجار, قاجار, سفرنامه, تاریخ سیاسی ایران, کتاب یادداشتهای روزانه ناصرالدین شاه