دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

یادداشتهای تاریخی مستشارالدوله

یادداشتهای تاریخی مستشارالدوله
درحال حاضر موجود نمی باشد

یادداشت های تاریخی مستشارالدوله

نویسنده: میرزا یوسف خان مستشارالدوله
به کوشش : 
ایرج افشار

ناشر: فردوسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 344
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

مصور - اسناد

میرزا یوسف خان، روشنفکری آزادیخواه و اصلاح‌طلب بود. او در راه اظهار عقیده‌اش تا به آنجا پیش رفت که به زندان افتاد و شکنجه و تحقیر شد. میرزا یوسف برای نشر عقاید خویش در روزنامه عدلیه مطالبی می‌نوشت، روزنامه عدلیه به وسیله سپهسالار برای توجیه و تشریح اصلاحات قانونگذاری و نظام حقوقی و دادگستری مترقیانه انتشار می‌یافت و از بسط عدالت « تربیت ملت» افزودن بصیرت مردم، آسودگی و ترقی اوضاع مردم، ایجاد تأسیسات عالی از جمله راه‌اهن، وضع قوانین جدید و برانداختن تأسیساتی که مانع اجرای عدالت باشد، سخن می‌راند.

به واسطه انتشار کتاب « یک کلمه» و پس از آنکه نوشته‌های خصوصی او را به دست آوردند در اوایل سال 1309 ه. ق به دستور ناصرالدین شاه حکم حبس او صادر شد و با قطع جیره و مواجبش، در زندان قزوین زندانی شد.حاج سیاح در کتاب خاطرات خود در فصلی که شرح تعدیات و شکنجه‌های وحشیانه مأموران ناصری را می‌دهد ذکری هم از مستشارالدوله می‌کند.

او نامه مفصّلى به مظفرالدّين ميرزای وليعهد نوشت و خواهش كرد كه آن را از نظر پدرش ناصرالدین شاه بگذراند.
وى در آن نامه از حكومت استبدادى و فساد دربار انتقاد كرده و اصلاحات مملكتى و ايجاد حكومت قانون و برقرارى آزادى و مساوات را خواسته و گوشزد كرده بود كه:
«اگر زمامداران ايران خود درصدد تاسيس مجلس مقنّنه برنيايند، سير حوادث تاريخ، آن را بر ما تحميل خواهد كرد…» 

اما اين سخنان صريح با مزاج مستبدانه شاه سازگار نبود پس، او را تحت الحفظ به قزوين آوردند و با کنده و زنجير زندانى كردند و كتابچه قانونش را، آنقدر بر سرش كوفتند كه چشمانش آب آورد و چند سال بعد به وضعى اسفناك درگذشت …

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات