منو
سبد خرید

یادبودهای سفارت استانبول

یادبودهای سفارت استانبول
-12 %
یادبودهای سفارت استانبول
  • موجودی: موجود
  • مدل: 129706 - 118/1
  • وزن: 0.50kg
263,000 ریال
300,000 ریال

یادبودهای سفارت استانبول

نویسنده: خان ملک ساسانی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 324
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

سیداحمد خان‌ملک ساسانی با تخلص شعری ساسانی از دیپلمات‌های عصر قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و از نویسندگان ایرانی بود. وی که در دربار شاهی لقب محتشم‌السلطان دریافت کرد، در سال ۱۲۸۵ خورشیدی از سوی پدرش برای تحصیل به کشور سوئیس فرستاده شد. پس از پایان تحصیلات در سال ۱۲۹۱ خورشیدی به تهران بازگشت و با عنوان معلم اختصاصی احمدشاه در دربار شاهی فعالیت خود را شروع کرد.

در بهمن سال ۱۲۹۷ با عنوان عضو وزارت امور خارجه به کنسولگری ایران در شهر استانبول ترکیه مأمور شد و در این وزارتخانه بعد از مدتی در سمت‌های مختلفی نظیر منشی سفارت، نیابت سفارت سوئیس و نیابت سفارت فرانسه ارتقا یافت و پس از آن هم به عنوان مستشار سفارت کبری و سرکنسول ایران در کشورهای مختلف انجام وظیفه می‌کرد.

پس از پایان مأموریت سه ساله خود در ترکیه به تهران آمد و در وزارت خارجه به کار خود ادامه داد و در ۱۳۱۲ بازنشسته شد. اما در ۱۳۲۸ در زمان حاکمیت محمدرضا پهلوی از طرف محمد ساعد نخست‌وزیر وقت به معاونت نخست‌وزیری و ریاست کل انتشارات و مطبوعات کشور منصوب شد. خان‌ملک در پایان عمر به فرانسه رفت و در سن ۸۶ سالگی در همان‌جا درگذشت و جنازه‌اش در سوهانک شمیران به خاک سپرده شد.

کتاب «یادبودهای سفارت استانبول» در واقع خاطرات مکتوب خان‌ملک از دوران مسئولیتش در سفارت ایران در استانبول است. ساختمان سفارت که بعدها با انتقال نمایندگی ایران به آنکارا، تبدیل به کنسولگری شد، از بناهای باشکوه استانبول بشمار می‌رود. کتاب، اوضاع و احوال 100 سال پیش را به خوبی توضیح می‌دهد. از مراکز ایرانی مانند مدرسه، مسجد، گورستان و تشکل‌هایی مانند "انجمن سعادت ایرانیان استانبول" یاد می‌شود و درباره آنها مطالبی بیان می‌شود که ارزش تاریخی دارند.

نویسنده ذکر می‌کند که در آن زمان قفقاز به اشغال انگلیسی‌ها درآمده و راه منجیل تا بندر پهلوی نیز به دلیل شورش جنگلیان مسدود بوده است. اما میرزاکوچک‌خان به دلیل دوستی دیرین با وی، اجازه عبور را صادر می‌کند. مساله‌ی کاخ سفارت ایران در استانبول و کارشکنی ترک‌ها برای اجاره‌ی مکانی بدین‌منظور، وضعیت سفارت در مدت ماموریت خان ملک‌ ساسانی، مساله‌ی مهاجرت ایرانیان به استانبول، آمدن محمدعلیشاه و سپس احمدشاه به این شهر، از جمله مطالبی است که در ابتدای کتاب نویسنده به آن‌ها می‌پردازد.

هرچند این خاطرات به طور مستقیم جزء روابط سیاسی محسوب نمی‌شوند اما چون با روابط مزبور بستگی مخصوص دارند و از تاریخ سفارت ایران در استانبول جدایی ناپذیرند و برای روشن کردن وقایع گذشته بی‌فایده نخواهند بود، لذا از احوال داخلی سفارت و کنسولخانه شروع کرده و سپس به اوضاع دیگر می‌پردازم...

نویسنده هدف خود از نگارش این یادبودها را خدمت به ایران و عبرت ایرانیان می‌داند. وضعیت ایرانیان استانبول و موسسات مربوط به آن‌ها، وصلت پادشاه ایران با خاندان سلطنتی عثمانی، احضار کنسول‌های ایران در خاک عثمانی، صوفیان و مریدان مولوی، فرقه‌ی بکتایشه و قزلباش‌ها، هم‌چنین سایر سفیرانی که به عثمانی آمده‌اند هم‌چون میرزااسدالله خان ناظم‌الدوله، حاجی‌شیخ محسن‌خان معین‌الملک، میرزا محمودخان علاءالملک از دیگر مطالبی است که می‌توان در میان خاطرات نویسنده به آن‌ها دست یافت. تصاویر فراوانی مرتبط با مطالب هر بخش در لابه‌لای صفحات کتاب قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات