كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
گیل گمش

گیل گمش 

مترجم: احمد شاملو
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 315
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 13

 

مروری بر کتاب 

با تصویرسازی مرتضی ممیز

... غم نامه ی گیل گمش، در اصل، تذکره ای عمیق از سرگذشت آدمی و گذاری از خرافات مطلق به واقعیات نسبی تر است. 

لوح یازدهم توفان فراگیر نوح را روایت می کند که در آن تبار انسان از انهدام مقدر می گریزد. جوانی انکیدو یادآور نخستین دوره های زنده گانی انسان است که در اعتماد کامل میان جانوران دیگر در کنار طبیعت زندگی می کرده است و رویکرد او به زنده گی متمدنانه نشان مرحلی است که گروه های انسانی از قبیله نشینی به واحدهای شهری کوچ می کنند؛ و بی فایده نیست که در این حرکت تکاملی، از یک سو به جای گاهی توجه کنیم که حماسه به جنس مونث انسان می دهد که تعلیم کننده ی فرهنگ است و ازسوی دیگر به آن شکارچی «یکجانشین » که موجودی وحشی و انگل طبیعت است....

گیل گمش از لحاظ تاریخی پنجمین پادشاه از نخستین سلسله ی سلطنتی سومر است که پس از توفان نوح در یک دوره ی ۱۲۵ساله برسومریان حکم می راند. اما این پادشاه فراواقعی که در آغاز دومین هزاره گرد پایتخت اش حصار می کشد ظاهراً باید شاهی افسانه یی باشد.

گیرم یک سند مشخص در دست است که نشان می دهد آنچه او در معبد نیپ پور انجام داده واقعیتی تاریخی است و در این صور متحمل است که شاه گیل گمش در بیست و هشت قرن پیش از میلاد حقیقتاً در اوروک نقش مهمی ایفا کرده باشد.در آغاز دومین هزاره گرد پایتخت اش حصار می کشد ظاهراً باید شاهی افسانه یی باشد. 

گیرم یک سند مشخص در دست است که نشان می دهد آنچه او در معبد نیپ پور انجام داده واقعیتی تاریخی است و در این صور متحمل است که شاه گیل گمش در بیست و هشت قرن پیش از میلاد حقیقتاً در اوروک نقش مهمی ایفا کرده باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گیل گمش

  • ناشر: چشمه
  • کد کتاب: 95395
  • موجودی: در انبار
  • 950,000ریال
  • 855,000ریال

برچسب ها: احمد شاملو, مرتضی ممیز, اساطیر بین النهرین, ادبیات قدیم, اساطیر ایران, افسانه های ایرانی, اسطوره ها, ادبیات کلاسیک, کتاب گیل گمش