گیتی نامک ؛ زمین و زمان ، انسان و زبان

گیتی نامک

نویسنده: امان الله قرشی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ : 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

مصور - زمین و زمان ، انسان و زبان

بیش از 45 هزار سال پیش نخستین جلوه زبان بشر در شرق مدیترانه نمایان شد و پس از آن به اشكال مختلف در سراسر جهان گسترش یافت و پیوسته گنجینه واژگان و دستور زبان‌های گوناگون روی به توسعه نهاد و در هر نقطه به شكلی درآمد و پیوسته ساده‌تر و باز ساده‌تر و شكوفاتر جلوه كرد.

اسامی جغرافیایی ایران به دو دسته تقسیم می‌شوند: اسامی ناشی از یک زبان کهن یا متوسط و یا جدید که زمانی معنی‌دار بوده‌اند و سپس دست‌خوش ابدال و دست‌کاری شده‌اند و پیش از آن‌ها اسامی دور از معنی که در هیچ زمانی و زبانی صاحب معنی نبوده‌اند و جنبه‌ی جهانی و بین‌المللی داشته‌اند و دارند و در هرجا گاهی "ترجمه" و یا دست‌خوش دست‌کاری‌های ویژه نیز شده‌اند.

نویسنده‌ی کتاب این گروه از اسامی را که نه تنها اسامی جغرافیایی بوده و هستند که اسامی خدایان و عناصر اساطیری، مذهبی و آیینی نیز بوده و هستند "گیتایی" نامیده که در سراسر عالم پراکنده و به نحوی تحت فشار و تاثیر زبان‌های محلی واقع شده‌اند.
وی معتقد است:
در زنجیر گفتار بین زبان که معنی‌دار است و پیوسته باید و می‌تواند که روشن‌تر و معنی‌دارتر بشود، و اسامی که ممکن است دور از معنی باشند و لزومی نیز به معنی‌دار بودن ندارند، تفاوت بسیار است. از جمله آن که ممکن است در یک کشور چندین نوع زبان وجود داشته باشد و در تمام عالم چندهزار نوع، ولی اسامی گیتایی جهان‌شمول هستند و قدیم‌تر از زبان، اما پیوسته تحت فشار هر زبان در هرجای عالم. و ما نمی‌توانیم در یک زنجیر گفتار اجزایی را از زبان‌های مختلف به کار بریم، اما می‌توانیم اسامی افراد با ملیت‌های گوناگون و قبایل مختلف عالم و نواحی متعدد گیتی را به کار ببریم.

در زنجیر گفتار، بین واژه‌ها و ادات دستوری دارای مصادیق قانون‌مند هر زبان از یک سو و اسامی خاص که لزومی به معنی‌دار بودن نداشته و ندارند، اختلافی ماهوی موجود است. دسته‌ی اول در هر زبانی باید معنی‌دار و کاملا شفاف باشد. ولی اسامی گیتایی لزومی به معنی‌دار بودن ندارند و به همین جهت در بسیاری از نقاط عالم تحت فشار هر زبان و گویش محلی واقع شده و حتی گاهی دچار دستکاری و سپس "ترجمه" به زبان محلی هم شده‌اند. "در کتاب پیش رو مثال‌های متعددی از موارد ذکر شده عرضه شده است؛ ضمن آن که نویسنده کوشیده تا به ریشه‌شناسی نام‌ها پرداخته و منشاء زبان را در تکامل انسان در طول تاریخ معرفی کند.

بدینسان زبان مسیری تكاملی در پیش گرفت و راهی رفت كه امروز دانش زبان‌شناسی از منظرهای گوناگون بدان می‌نگرد. اما نام‌های «گیتایی» راهی دیگر پیمودند و از آنجا كه دور از معنی می‌نمودند و به علاوه، قدیم‌تر از زبان بشر، هستی یافته بودند، همواره دستخوش تحریف و دگرگونی قرار گرفتند و گاهی به سمت معنی‌دار شدن رفتند...

در این مجلد به عنوان پیش درآمدی به قلمرو نام‌های گیتایی، ابتدا مقوله زبان بررسی می‌شود تا خواننده بدانجا برسد كه زبان‌ها و اسامی گیتایی دو مسیر به كلی متفاوت را طی می‌كنند. در جلدهای دیگر كه در آینده منتشر خواهد شد، مؤلف به شرح، تعبیر و تفسیر نام‌های گیتایی می‌پردازد.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گیتی نامک ؛ زمین و زمان ، انسان و زبان

  • ناشر: اطلاعات
  • کد کتاب: 94187 - 117/8
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امان الله قرشی, زبان شناسی, زبانشناسی, اسامی جغرافیایی, تاریخ اجتماعی, تاریخ تمدن, تمدن بشری, زبان های کهن, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ ایران باستان, کتاب گیتی نامک