كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گوهر سنگهای افغانستان

گوهر سنگهای افغانستان

نویسنده: گری بوورساکس - بونیتا چمبرلین
مترجم: بهروز زرمهری
ناشر: ارسطو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ بالای عطف کتاب و گوشه ی پایین کتاب کمی زدگی دارد.

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی ؛ به انضمام اطلاعات دقیق تاریخی - جغرافیایی - اقتصادی - اجتماعی و فرهنگ

سنگهای قیمتی، عبارت از سنگهايی است که دارای رنگ مرغوب غیرشکننده و خاصیت خوب کم یاب باشد. در کشور عزیز ما افغانستان به نامهای گوهر، احجار کریمه، احجار قیمتی یا منرالهای قیمتی نامیده میشود. استخراج این سنگ‌ها از چند هزار سال قبل الی امروز، توسط اهالی محل صورت می‌گیرد.

افغانستان برخی از پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین زمین‌شناسی را در خود دارد. درین کشور قدیمی‌ترین سنگ‌ها از دوره آرچین ۳۸۰۰ میلون سال قبل و سنگهایی از دوره پروتوزوئیک (۲۵۰۰–۵۷۰ میلیون سال قبل) فنیروزوئیک ۵۷۰ الی ۱٫۶ میلیون سال قبل الی امروز دیده می‌شود. این کشور همچنین دارای سابقه طولانی و پیچیده تکتونیکی است.

دلایل آن تا حدودی مربوط به موقعیت آن در انتهای غربی هیمالیا، تصادم نیم قاره هند، تشکیل کوه‌های هندوکش، تصادم چندین پارچه‌های جدا شده زمین (Plate tectonics) و غیره مسایل می‌باشد. بدین لحاظ ذخایر معدنی افغانستان از نوع ماگمایی، پگماتیک، کار بونیتک، اسکارن، هیدروتورمال، دگرگونی [متحوله] و رسوبی می‌باشد. این کشوربه نسبت کوهستانی بودنش دارای ذخایر معدنی متنوع و فراوان می‌باشد.

منرالهای با ارزش، معمولاً در قسمت شرقی و شمالشرقی افغانستان زیاده متبلور شده‌اند. اکثرمعادن این منرالها در ولایتهای پنجشیر، بدخشان نورستان و قسمتهایى از هندوکش مرکزی وجود دارد. منرالها و سنگهای باارزش افغانستان، عبارت از فلورایت، گانزیت سپایر، یاقوت سرخ و کبود، لعل بدخشان، گارنیت امارالت، اکوامارین، زمرد، بیروچ، و انواع کورندم، می‌باشد. منرالهای و سنگهای نیمه قیمتی عبارت از لاجورد، توپاز، تورمالین و کوارتز می‌باشد. چهار معدن مهم این کشور عبارت از  معادن پنجشیر، یاقوت جگدلک، لعل بدخشان و بیروچ  نورستان میباشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گوهر سنگهای افغانستان

  • ناشر: ارسطو
  • کد کتاب: 116085 - 15/0
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال

برچسب ها: گری بوورساکس, بونیتا چمبرلین, بهروز زرمهری, سنگ, جواهرات, افغانستان, کتاب گوهر سنگهای افغانستان