منو
سبد خرید

گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران ؛ چهار جلدی

گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران ؛ چهار جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران ؛ چهار جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 53208 - 102/6
  • وزن: 5.00kg
  • UPC: 90
0 ریال

گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران ؛ چهار جلدی

نویسنده: رسول مهربان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1430
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1385

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب 

      این کتاب در سال 1361 در ده هزار نسخه در اروپا منتشر شد.از آن سال تا کنون سالهاست از نوشتن و طرح مطالب و مباحث آن می‌گذرد. در این مدت چه بسیار اسناد رسمی وزارت امور خارجه و سرویسهای جاسوسی کشورهای انگلستان و آیالات متحده آمریکا منتشر شده است. این اسناد مربوط به سال‌های پر جنب و جوش نهضت ضد استبدادی و ضد استعماری و ملی کردن صنعت نفت ایران و دولت ملی زنده یاد دکتر محمد مصدق میباشد.

نوشته های تحقیقی و خاطره های سیاستمداران و دولت مردان ایرانی و خارجی منتشر شده است که عمده‌ی آن نوشته‌ها در ارتباط با مباحث کتاب بوده است. از وقایع کودتای 25 مرداد 1332 و شکست آن و جریان شورش اوباشان و نظامیان وابسته به سفارت آمریهای اخیر منتشر شده است، نتیجه گیریروشن می‌کند. نگارنده نقد مختصری بر کتاب خواب آشفته نفت و گزارش دونالد ویلبر مسئول جنگ روانی سازمان جاسوسی آمریکا علیه دولت زنده یاد دکتر مصدق نوشته که به صورت ضمائم کتاب درآمده است.

این مقالات مجموعه‌ای است از چند واقعه روشنگر و عجیب که پس از انتشار خاطرات مرحوم دکتر مصدق و احمد آرامش و عبدالله گله‌داری سرجاسوس انگلستان در ایران و مک‌گی معاون وزارت خارجه آمریکا و مانند آنها به دست آمده و نتیجه‌گیری و تطبیق آن بر حوادث و رویدادهای سیاسی ایران است که به نظر خوانندگان محترم می‌رسد. بعضی گسست‌ها و تکرارها در فصل‌های کتاب دیده می‌شود که نتیجه ناگزیر آن الحاقیه ها و زیرنویس‌ هاست که هرچند قابل نقد و انتقاد و توبیخ است اما نگارنده امید اغماض از خوانندگان عزیز دارد، ولیینان میی موضوع خدشهای وارد نشده است.

بحث درباره تاریخ معاصر ایران و بررسی حوادث عبرت آموز آن ، با چند کتاب و تلاش محدود یک فرد به سامان نمی رسد. این بحثها و مجموعه وقایع، بسیار عمیق و گسترده و دامنه دار است. برای بررسی و دسترسی هرچه بیشتر به حقیقت قضایا، تلاش و همت بسییبایست دسته جمعی و گروهی باشد.
بسیاری از شخصیت های سیاسی که نقشی در حوادث داشته اند به آن حد از صداقت و شجاعت و شهامت نبوده اند که خاطرات سیاسی خود را در معرض اطلاع و قضاوت توده مردم قرار دهند. هنوز سازمانها و وزارت خانه هائی که در آن اسناد سیاسی و تاریخی نگهداری می شود، اجازه بررسی و تحقیق به پژوهندگان نمیدهند. انقلاب فرهنگی موجب شد که کتابخانه غنی و معتبر دانشگاه تهران از دسترسی پژوهندگان خارج شود و تلاش نگارنده برای بهره گیری از آن منابع بی نتیجه بود و در این میان همت والا و عشق و علاقه مسئولین کتابخانه ملی گره گشای بسیاری از مشکلات تحقیق و تتبع تاریخی نگارنده گردید. نگارنده بحد توانائی خود بررسی گوشههائی از تاریخ معاصر ایران را از نخستین روزهای تسلط شوم و منحوس کودتا وکابینه سپهبد زاهدی تا روزهای انقلاب رهائی بخش 22 بهمن دنبال خواهد کرد و اگر عمری باقی باشد به تشریح و جمع آوری حوادث عبرت آموز آن جدیت خواهد کرد.

در این کتاب تا آنجا که مقدور بود سعی شد اسامی شخصیت ها و احزاب و گروه هائی که در تاریخ معاصر ایران نقشی داشته اند کامل و صحیح نوشته شود. بحد یقین ممکن است که در ذکر اسامی و سمت ها اشتباه و لغزش رخ داده باشد که باید با همت واسعه و توجه خوانندگان عزیر یادآوری و تصحیح شود.

 

فهرست

جلد اول: از شهریور 1320 تا قیام ملی سی ام تیر
جلد دوم: از قیام ملی سی ام تیر تا 28 مرداد 1332
جلد سوم: از 28 مرداد 1332 تا تائید دکترین آیزنهاور توسط حزب ایران
جلد چهارم: از غارت درآمد نفت ایران تا دولت دکتر علی امینی

مروری بر ک

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات