منو
سبد خرید

گنج مراد ؛ شرح غزل های حافظ شیرازی

گنج مراد ؛ شرح غزل های حافظ شیرازی
-20 %
گنج مراد ؛ شرح غزل های حافظ شیرازی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148115 - 113/4
  • وزن: 1.00kg
880,000 ریال
1,100,000 ریال

گنج مراد

نویسنده: سیروس نیرو
ناشر: سرزمین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 568
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ عطف کتاب سائیدگی دارد ، کتاب با نایلون جلد شده

 

مروری بر کتاب

حافظ از جمله هنرمندانی است که با گذشت عمر و کسب تجربه بر غنای آثار خویش می‌افزایند. این خصیصه در بازشناسی آثار و زمان سرایش آن‌ها نقش به سزایی دارد. در کتاب حاضر که به شرح غزل‌های حافظ اختصاص دارد، اشعار او بر اساس مضمون یعنی تاریخی، سیاسی، عارفانه و عاشقانه، و هم‌چنین بر اساس زمان سرایش بررسی شده‌اند.

نویسنده معتقد است که آثار حافظ در دوره‌های مختلف زندگی وی از نظر درون‌مایه تغییر کرده است، به همین دلیل روزهای زندگی شاعر را به چهار دوره‌ تقسیم و سپس بررسی کرده و این عناوین را برای هر دوره برگزیده است:
حافظ جوان
حافظ سوخته
حافظ پرخاشجو
حافظ پیر.

بخش پایانی کتاب نیز به اشعار بی‌تاریخ حافظ اختصاص دارد. نویسنده معتقد است شیوه‌ی برخورد و عکس‌العمل‌های شاعر در همه‌ی موارد مشابه یکسان، ولی بیان و زبان انتخابی متفاوت است. در حقیقت بیش‌تر آثار وی اعتراض‌ها و یا دفاعیه‌هایی بر مسببین رویدادهای اجتماعی است که هم‌چون اوزان شعری وی چندان متنوع نبوده و اغلب دارای شباهت‌های نزدیک می‌باشد. اشعار بر اساس حروف الفبا (آخرین حرف هر بیت) مرتب شده‌اند و برای روشن شدن برخی ابیات نیز در پانوشت هر غزل یادداشت‌هایی آورده شده است.

...پیچیدگی شعر حافظ بیشتر بدان سبب است که آثار وی مبتنی بر روایت‌های تاریخی، اسطوره‌های دینی و ملی سرزمین ما، و به ویژه کنایه‌ها و استعاره‌هایی است که برای مردم آن زمان بسیار مأنوس بوده، ولی امروز تا حدودی نامفهوم می‌‌نماید. این‌گونه کنایه‌ها و استعاره‌ها در آثار دیگر شاعران معاصر حافظ نیز دیده می‌شود. حافظ در مدیحه‌های خود به جای ذکر نام ممدوحان، به استعاره و کنایه بسنده کرده که در کتاب حاضر توضیح لازم ذیل هر غزل آمده است.

فهرست

شرح شعرهای پیچیده
استفاضات از آیات قرآن و احادیث
اشارات تاریخی سیاسی
توضیح اصطلاحات فلسفی
عرفانی نجومی
ادبی و موسیقی
معنی کلمات مشکل و عبارات عربی در غزلیات خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات