دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گنج شایگان ؛ زرکوب

گنج شایگان 

نویسنده: سیدمحمدعلی جمالزاده
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 246
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

اوضاع اقتصادی ایران

دير زمانيست که در محافل داخلی و خارجی و جرايد از استقراض دولت ايران سخن گفته مي‌شود. اينک از قرار معلوم اين شهرت‌ها به يقين پيوسته و دولت ايران مصمم شده با يک شرايط سنگينی که با تماميت و استقلال ايران منافات دارد استقراض را عملی نمايد و از اين راه بار گرانی بر دوش خود و ملت ايران، که هيچ وقت قادر نخواهد بود شانه از زير آن خالی کند، بنهد. زيرا با عدم توازنی که در دخل و خروج دولت موجود است و کسری که همه ساله در بودجه کشور مشاهده می شود، دولت ايران به اين زودی ها قادر به پرداخت اقساط قروض خود نخواهد بود و اين طوق رقيت برای هميشه به گردن ملت ايران استوار و برقرار خواهد ماند…

ازسه قرن به اینطرف و مخصوصا بعد از انکشاف قوه بخار و برق و در رسیدن دوره ماشینی قدرت حقیقی ملل بر روی ترقی ثروت و تجارت و عظمت صنعت و استحکام پایه اقتصادی و وسعت دایره حمل و نقل محصولات خود و مبادله آن ها قرار گرفته و تنها قوای نظامی بدون قوت مزاج مالی و ثروت ملی و ترقی مدنی وعلمی فایده نمی دهد و جلو انقراض و مغلوبیت را نمی گیرد.

و بر عکس بعضی بعضی از ملل که سیاست مغلوب و محکوم هستند و استقلال سیاسی خود را قهرا از دست داده اند بواسطه جدیت  کوشش افراد خود در مبارزه زندگی و مسابقه در میدان دنیا زندگی ملی خود را حفظ کرده. و دارای مقامی بین الملل گشته پایه امید حیات قانوی و رستخیر خود را گذاشته اند.

این اثر از "محمد علی جمال‌زاده" در اواخر "نخستین جنگ جهانی، در برلن تالیف یافته و اینک چاپ دیگری از آن فراهم می‌آید. در این اثر، گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران و به تعبیری نخستین تاریخ اقتصادی ایران در دوره‌ی قاجاری است.

فهرست

 کلیاتی در خصوص ایران
 تجارت ایران
واردات ایران
صادرات ایران
گمرک
راه‌های ایران
وسایل حمل مال التجاره از اروپا به ایران و بر عکس
صنعت ایران
اصلاحات
تشبثات (Enterplises) مالیه‌ی ایران
بودجه‌ی دولت ایران
اوزان و مقادیر و مسکوکات
پست و تلگراف و تلفن
زندگانی در تهران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات