دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گنجینه های دست نویس های اسلامی در ایران

گنجینه های دست نویس های اسلامی در ایران

نویسنده: هادی شریفی , احمدرضا رحیمی ریسه
ناشر: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه تحقیقات نسخه شناسی

نوشتار حاضر، ترجمه فصل ایران از کتاب بررسی جهانی دست نویس‌های اسلامی/ جفری روپر است که در سال 1994 در لندن به چاپ رسیده است  و اکنون با تصحیحات و افزوده هایی در اختیار علاقه مندان مباحث کتاب شناسی و نسخه شناسی قرار می گیرد . نگارنده هدف از ترجمه و تدوین را شناسایی مجموعه‌های پراکنده نسخه‌های خطی و سپس گردآوری فهرست‌هایی که از آنها تهیه شده ذکر کرده است .

چنان که از حاصل کتاب حاضر برمی آید بیش از 225000 دست نویس در کتابخانه های عمومی و خصوصی ایران موجود است . اما این عدد شمار دست نویس هایی است که تاکنون شناسایی شده است و طبعاً دست نویس هایی را که در دست افراد وکتابخانه های خصوصی دیگر در گوشه و کنار این کشور پراکنده است تاکنون شناخته نشده ، در بر نمی گیرد .

مباحث کتاب با اضافات و تصحیحاتی از مترجم همراه است .در این مجموعه، 286مرکز، کتابخانه یا مجموعه که دارای کتاب‌های خطی در ایران هستند معرفی می‌شود .ذیل نام هر مرکز این اطلاعات به چشم می‌خوردم نام کتاب، نام محل نگهداری، تلفن، تاریخ تاسیس محل، وضعیت محل نگهداری و نحوه استفاده از کتاب، شماره کل دست نوشته‌های آن مرکز یا کتابخانه، فهرست‌های منتشر شده از سوی آن مراکز و شرح کوتاهی درباره تاریخچه آن .کتاب با چهار نمایه (زبان‌ها، نام‌ها، دست نویس‌ها و فهرست‌های چاپ شده) به پایان می‌رسد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات