منو
سبد خرید

گنجینه نامهای ایرانی

گنجینه نامهای ایرانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
گنجینه نامهای ایرانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127731 - 113/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 450
0 ریال

گنجینه نامهای ایرانی

نویسنده: مهربان گشتاسب پورپارسی
ناشر: فروهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 355
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ واجد تصاویر رضاشاه ، محمدرضا شاه ، فرح دیبا و شاهزاده رضا پهلوی

 

مروری بر کتاب 

گنجینه نامهای ایرانی ، اوستایی ، زرتشتی ﻧﺎﻣﻬﺎي اﻳﺮان باستان و ﮐﻬﻦ ﭘﺎدﺷﺎهﺎن ایرانی

در این هنگام که برهبری شاهنشاه آریامهر تحولی شگرف در تمام شؤون کشور انجام میگیرد و یکی از وجوه این تحول شناسائی بیشتر مردم ایران با فرهنگ کهن و تمدن درخشان ایرانی و زنده گرداندن سنت‌ها و مظاهر ملی است شایسته دید گروهی از نامهای نیکوی ایرانی را گرد آورد، زیرا در پس هر یک از این نامها یادگارهایی از سرگذشت افتخار آمیز این سرزمین کهنسال نهفته است و چون نام نیک بر فرزندان نهادن از سنت‌های پسندیده ایران کهن است، پیروی از این سنت را، این دفتر فراهم آمد تا مادران و پدران ایرانی را به هنگام نامگذاری فرزندان مجموعه‌ای از نام های اصیل ایرانی دردسترس باشد و نام های دلخواه را از این مجموعه برگزینند...

انتخاب نام کودک بخشی از شیرین ترین لحظات دوران بارداری است. نامی که برای کودک بر می گزینید می تواند شخصیت فردی و اجتماعی وی را تحت تاثیر قرار دهد چرا که نخستین آهنگ آشنا برای کودک نام اوست و اثر بسزائی در شکل گیری اندیشه و آینده کودک دارد.

معمولا در شب ششم تولد نوزاد که جشن و شب نشینی بر پا بود همه اقوام بخصوص پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و سران خانواده گرد می آمدند و با تبادل نظر نامی را برگزیده و در حاشیه قرآن، دیوان حافظ و یا هر کتاب ارزشمند دیگری همراه با سال، ماه، روز و ساعت تولد نوزاد ثبت می کردند.
• مواقعی که اتفاق نظر بر اسامی پیشنهادی نبود نامگذاری با رای گیری به سرانجام می رسید.
• در بعضی خانواده ها انتخاب نام فرزند تازه وارد بر عهده بزرگ فامیل (پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، دائی، عمه، خاله) گذاشته می شد.
• گاهی نامگذاری با استفاده از قرآن یا با تفعل از دیوان حافظ صورت می گرفت. 

این روزها ولی خانواده ها ترجیح می دهند که میان نام و نام خانوادگی کودک هماهنگی وجود داشته باشد. برخی خانواده ها نام فرزند با اقتباس از نام مادر، پدر یا هر دو انتخاب می شود. برخی نیز تمایل دارند که فرزندانشان اسامی هم آوا یا هم معنا داشته باشند و یا اینکه ابتدای نام کلیه فرزندان یک حرف مشخص بوده یا به یک حرف واحد ختم شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات