كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گنجینه حکمت در آثار نظامی

گنجینه حکمت در آثار نظامی

نویسنده: منصور ثروت
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 285
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 ~ 1370 - دوره چاپ:  2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

روش کار در تدوین رساله چنین بوده است:

در وهله نخست سعی شده است مفهوم حکمت و اخلاق- که اجتماع در بطن آن قرار می گیرد- نزد حکمای ایرانی و یونانی از ایام قدیم تا عهد نظامی و پیگیری آن تا قرن هفتم که به خواجه نصیر طوسی ختم می شود، بدست آید.

در این بخش از تحقیق، توجه بیشتر بر آراء ارسطو و افلاطون از حکمای یونان، و فارابی، امام محمدغزالی و خواجه نصیرطوسی معطوف گشته است. پس از حضور ذهن نسبت بدانچه که از مفهوم حکمت به ذهن اهل حکمت در قرن ششم به میراث رسیده است، پنج گنج نظامی بیت به بیت مورد مطالعه قرار گرفته ونکات اخلاقی، حکمی و اجتماعی آن بر روی برگه ها یادداشت گردید. برای آنکه اطلاعات بدست آمده بر طبق اصولی منظم تدوین شود، به روش کار قدمای حکیم بذل توجه شد.

در این مرحله بیشترین اقتباس از طبقه بندی خواجه نصیر در اخلاق ناصری- که در مقام قیاس با کتابهای مشابه دقیقترین- ملاحظه شد- بعمل آمد. 

نظامی گنجوی در زمره‌ی بزرگان ادب کلاسیک ایران است و تمام منتقدان هرگاه خواسته‌اند به گزینش چند شاعر بزرگ این مرز و بوم اقدام کنند، حتما نام «نظامی» را در کنار سعدی و حافظ و فردوسی و خیام ذکر کرده‌اند. نام نظامی با سرودن پنج‌گنج، همراه با تسلط و مهارت در داستان‌سرایی، با زیباترین شکل ممکن، وی را جزء سرآمدان شعر و ادب پارسی کرده است. نکته‌ی مهم آن که در ورای داستان‌پردازی و زیبایی هنری شعر وی، حکمتی نیز نهفته است که اثر حاضر در پی یافتن آن است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گنجینه حکمت در آثار نظامی

  • 120,000ریال
  • 100,000ریال

برچسب ها: منصور ثروت, نظامی گنجوی, نقد شعر, شعر فارسی, نظامی, کتاب گنجینه حکمت در آثار نظامی