كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
گنجینه تاریخ ایران ؛ ایران و اسلام

گنجینه تاریخ ایران ؛ ایران و اسلام

نویسنده: عبدالعظیم رضایی
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 680
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هنگامی که سخن از تاریخ ایران می‌رود، باید به این نکته توجه داشت که آیا منظور تاریخ اقوام و مردمانی است که از آغاز تاریخ تا کنون در مرزهای سیاسی ایران امروزی زیسته‌اند یا تاریخ اقوام و مردمانی است که خود را به نحوی از انحاء ایرانی می‌خوانده‌اند و در جغرافیایی که دربرگیرندهٔ ایران امروز و سرزمین‌هایی که از دیدگاه تاریخی بخشی از ایران بزرگ (ایرانشهر) بوده‌است زیسته‌اند.

پگاه تاریخ ایران را از ورود آریایی‌ ها که نام ایران نیز از ایشان گرفته شده‌است، به فلات ایران آغاز می‌کنند. ولی این به این معنی نیست که فلات ایران تا پیش از ورود آریایی ها خالی از سکنه یا تمدن بوده‌است. پیش از ورود آریاییان به فلات ایران تمدنهای بسیار کهنی در این محل شکفته و پژمرده شده بودند و تعدادی نیز هنوز شکوفا بودند. 

در طول چهار قرن پس از سقوط ساسانیان، ایرانیان به تدریج به اسلام گرویدند و بر پایهٔ اعتقادات تازه خود فرهنگی جهانی را شکل دادند که حاصل تلاقی سنت‌های گوناگون بود. در نتیجه هنر و معماری اوج گرفت، علومی مانند پزشکی، شیمی و نجومی پیشرفت‌های چشمگیر کرد و زبان فارسی با جذب واژگاه عربی گسترش بی‌نظیر یافت.


فهرست

جغرافیای عربستان
روانشناسی و اندیشه عرب
گروهها و قبیله های عرب
سخنان تورات در باره عرب
بت پرستی
زندگی و جنگهای پیامبر اسلام
بعثت و هجرت
جنگهای ایرانیان و عربها در زمان مامون
فرو پاشی خلافت و پیدایش سلسله های کوچک ایرانی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گنجینه تاریخ ایران ؛ ایران و اسلام

  • ناشر: پیکان
  • کد کتاب: 107395 - 80/6
  • موجودی: در انبار
  • 650,000ریال

برچسب ها: عبدالعظیم رضایی, تاریخ ایران باستان, جامعه شناسی اسلام, تاریخ عرب, تاریخ اسلام, ایران و اسلام, اسلام در ایران, کتاب گنجینه تاریخ ایران ؛ ایران و اسلام