منو
سبد خرید

گمشده

گمشده
درحال حاضر موجود نمی باشد
گمشده
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 100815 - 75/3
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 20
0 ریال

گمشده

نویسنده: تامس هاورز
مترجم: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: کسری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 346
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب 

پنجاه و پنج هزار آمریکایی در ویتنام کشته شدند. در برابر این رقم چه کسی از گمشدن دو نفر آمریکایی که در شیلی کشته شده اند ناراحت می شود؟ چارلز هورمن روزنامه نگاری مستقل و سازنده فیلم های مستند. او به شیلی رفت تا درباره زندگی مردم آنجا مطالعه کند. به کشف چه چیز نائل گردید که به قیمت زندگیش تمام شد؟«گمشده» که با روشنی دست پنهان امریکا در کودتای نظامی شیلی و قتل هارمن را نشان می‌دهد.

کودتای ۱۹۷۳ شیلی که در روز ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد واقعه‌ای زیر و رو کننده در تاریخ کشور شیلی و جنگ سرد به حساب می‌آید. مشاجرهٔ تاریخ‌نویسان بر سر جنبه‌های مختلف این کودتا هنوز هم ادامه دارد. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۷۰ شیلی، سالوادور آلنده با تفاوت بسیار کمی بیشترین مقدار آرا را بدست آورد و با ۳۶٫۶ درصد آرا از خرخه الساندرو رودریگز (رئیس جمهور سابق شیلی با گرایش‌های محافظه کار) با ۳۵٫۸ درصد آرا، و رادومیرو تومیک (با گرایش‌های دموکرات مسیحی) با ۲۷٫۹ درصد آرا جلو افتاد.

از سالوادور آلنده به عنوان اولین رئیس جمهور مارکسیست که با رأی و دموکراسی به قدرت رسید نام می‌برند. به دلیل این‌که آلنده اکثریت مطلقی به‌دست نیاورد، برای انتخاب شدن‌اش نیاز به یک رأی اضافی از طرف مجلس ملی شیلی داشت. برطبق قانون اساسی شیلی، این رأی باعث منصوب شدن آلنده به پست رئیس‌جمهوری شیلی شد.

بخش‌های مختلفی از جامعهٔ شیلی و هم‌چنین ایالات متحده آمریکا، به رئیس جمهور شدن آلنده اعتراض داشتند. آمریکا به‌همین دلیل فشار اقتصادی و دیپلماتیک زیادی روی دولت شیلی آورد. در ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ ارتش با همراهی سازمان سیا سالوادور آلنده را برکنار کرد. آلنده در این کودتا، به همراه نزدیک به سه هزار نفر از یارانش کشته شد و آگوستو پینوشه قدرت را در دست گرفت.

برنده جایزه نخل طلایی فستیوال کن

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات