كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی

 تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی

نويسنده: رکن الدین همایون فرخ
ناشر: علم
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 1150
اندازه كتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو 

 

مروری بر کتاب

رکن‌الدین همایون‌فرخ در سال ۱۲۹۷ در تهران متولد شد. وی از خاندان بزرگ شیبانی ایران بود (یکی از چهارده تیره بزرگ اشکانیان).جد او ابونصر فتح الله شیبانی شاعر و نویسنده بزرگ دوران قاجار بود و پدرش عبدالرحیم همایون فرخ نیز از اساتید ادبیات فارسی به شمار می‌رفت. همایون‌فرخ پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در تهران و رضاییه به آمریکا رفت و درجه دکترای خود را در رشته ایران شناسی و هنر با پایان نامه‌ای درباره هشت هزار شعر ایرانی دریافت داشت. وی با مسافرت به فرانسه و ایتالیا اطلاعات خود را در رشته‌های هنر و ایران‌شناسی تکمیل کرد.او به تصحیح و شرح حال شاعران گرانقدری که نامشان در محافل ادبی زمان مهجور مانده پرداخت. وی بیش از ۵۲ اثر تحقیقی ارزشمند از خود به جای گذاشت. 

...بسیاری از مؤلفه های فرهنگی ایرانی در طول زمان به دیگر فرهنگ ها از جمله فرهنگ های اروپایی و هندی منتقل شده است. بررسی های تطبیقی نشان داده اند که چه اندازه مراسم مختلف در شرق و غرب ریشه ایرانی داشته اند...مستعربان و شیفتگان ادب عرب پیوسته سخن از این مقوله رانده‌اند که ادب فارسی و شعر فارسی، دنباله‌روی ادب و شعر عرب بوده است و ایرانیان پیش از تسلط عرب و آشنایی با زبان عربی، نه شعر داشته‌اند و نه نثر و برخی پا را از این هم فراتر نهاده و گفته‌اند که زبان بیان هم نداشته اند!! یعنی زبانی که پیش از آمدن اعراب به ایران، ایرانیان بدان گفتگو می‌کردند، قدرت بیان نداشت و زبانی مرده و بی‌حاصل بوده است و پس از آشنایی با زبان عربی، زبان نوزادی به نام زبان دری (پارسی) تولد یافت که این زبان دارای معیار گردید و بارور شد و با آن توانستند شعر بسرایند و آثار ادبی به وجود آورند!

از این گونه سخنان لغو و ژاژ، بسیار گفته و نوشته‌اند ولی امروز در اثر به دست آمدن مآخذ و مدارک و اسناد و پژوهش های پژوهشگران دانشمند و بی‌نظر، بر پوچ و یاوه بودن این سخنان، واقف و آگاه شده‌ایم و با نهایت سرافرازی و خرسندی در می‌یابیم که نه تنها این اظهار نظرها جاهلانه و اغفالگرانه بوده است، بلکه حقیقت درست خلاف آن را به اثبات می رساند و گویای آن است که اعراب پیش از اسلام شعر نداشته و با نثر علمی نیز آشنا نبوده‌اند. نخستین گویندگان و سرایندگان شعر عربی به صورت موزون و مقفی و نویسندگان نثر علمی و ادبی، ایرانی بوده‌اند و داستان شعر دورۀ جاهلی نیز مجعول و ساخته و پرداختۀ امویان نژادپرست بوده است.

عروض ایرانی پایه و اساس عروض عربی است زیرا عرب موسیقی نداشته تا عروض داشته باشد. عروض عرب از زمان خلیل ابن احمد ایرانی که آن را برای زبان عرب با استفاده از عروض و بحور اوزان شعر فارسی بر قواعدی نهاد، تا امروز همچنان بر همان حال ایستاده و هیچ گونه تنوعی از سوی سرایندگان عرب در آن راه نیافته است. و این خود بهترین و بارز ترین سند معتبر بر این است که عرب عروض نداشته است زیرا اگر در این فن ابتکاری داشت همانند ایرانیان به ابداع و ابتکار می‌پرداخت؛ نه آن که در این فن جامد، خشک و بی حرکت بر جای بایستد!

عروض ایرانی به دوران قبل از اسلام تعلق دارد یعنی زمان سروده شدن یشت‌ها و گاثاها و سپس دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی. کسانی که با زبان اوستایی آشنایی دارند به خوبی آگاهند که اشعار منظوم یشت‌ها و گاثاها در نهایت فصاحت و بلاغت و از لحاظ آهنگ کلام و معنی و محتوا در حد اعلای تصور، تفکر و پندار است. مهریشت و چند یشت دیگر که در آنها سخن از پهلوانان و پادشاهان اساتیری ایران آریایی در میان است، متعلق به ده‌ها قرن پیش از زرتشت است و بدین ترتیب، قدمت شعر در ایران آریایی به بیش از شش هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 83866 - 108/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رکن الدین همایون فرخ, تاریخ ادبیات ایران, شعر فارسی, تاریخ شعر ایران, شاعران ایران, ادبیات ایران, کتاب تاریخ هشت هزار سال شعر ایرانی