دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گلشن راز ؛ متن علمی و انتقادی

گلشن راز ؛ متن علمی و انتقادی
گلشن راز ؛ متن علمی و انتقادی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 160951 - 117/2
  • وزن: 0.40kg
750,000 ریال

گلشن راز

نویسنده: شیخ محمود شبستری 
به اهتمام: قربانعلی محمدزاده

ناشر: فرهنگستان علوم اتحاد شوروی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1973 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

متن علمی و انتقادی

گلشن راز به سال717 هجری قمری در پاسخ به پانزده سوال منظوم عرفانی امیر سید حسینی هروی یکی از صوفیان بنام هرات، شهری در خراسان کهن (شمال شرقی ایران) سروده شده است.

محمود بن عبدالکریم بن یحیی شبستری سراینده گلشن راز در شبستر دهیی در حوالی تبریز در استان آذربایجان (شمال غربی ایران) به سال 687 متولد و در تبریزکه بیشترین بخش عمر خود را گذرانده بود، در سال 720 چشم از جهان فروبست و در باغی به نام گلشن به خاک سپرده شد.

دفتری که پیش رو دارید، ویراسته متن کامل و فاخری است که با بهره گیری از مقابله دو متن کاملی که در سال 1838 توسط وان ها مرپورگستان و نسخه ای بسیار دقیق که وین فیلد در سال 1880 میلادی به چاپ رساند، آماده و عرضه می گردد، باشد که مورد قبول طالبان ادبیات عرفانی واقع گردد.

مثنوی گلشن راز مهم‌ترین و مشهورترین اثر منظوم محمود شبستری است که در بردارنده اندیشه‌های عرفانی وی می‌باشد. با وجود حجم اندکش، این کتاب یکی از یادگارهای پرارزش و بلندنام ادبیات عرفانی کهن فارسی است، که در آن بیان مفاهیم صوفیانه با شور، شوق، و روانی ویژه‌ای همراه‌گردیده است.مطابق شیوه معمول عطار و مولانا، در این‌جا نیز، از حکایات و تمثیلات برای بیان و عرضه مؤثر معانی عرفانی و حکمی استفاده شده است.

شبستری این مثنوی را در پاسخ به پرسش‌های امیر حسینی هروی سروده است. در هفدهم ماه شوال سال ۷۱۷ فرستاده‌ای از خراسان مشکلات و مسائل مربوط به فهم و تبیین پاره‌ای از رموز و اشارات عرفانی را در قالب نامه‌ای منظوم در مجلسی با حضور شبستری می‌خواند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات