كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گلستان هنر

گلستان هنر

نویسنده: قاضی احمد قمی , احمد سهیلی خوانساری
ناشر: منوچهری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : در حد نو
 

مروری بر کتاب 

مصور

از معدود منابعی هست که اطلاعاتی را در شرح احوال خوشنویسان و نگارگران، در اختیار ما قرار می‌دهد. این اثر در عصر صفوی در سال ۱۰۰۶ هجری قمری نگارش یافته و در سال ۱۰۱۵ هجری قمری، نگارشی دیگر با حذف و اضافات نسخه قبلی صورت پذیرفته است.

قاضی احمد، فرزند شرف الدین حسین قمی، منشی سام میرزا در هرات، در سال ۹۵۳ هجری قمری در شهر قم متولد شد. در یازده سالگی به همراه پدر خود به مشهد رفته و مدت بیست سال از حیات خویش را در آن شهر گذرانید و تا سی و یک سالگی در سایه حمایت سلطان ابوالفتح ابراهیم میرزا، از محضر استادان نامدار زمان چون شاه محمود نیشابوری، میر سید احمد مشهدی و مالک دیلمی استفاده کرد.

ابراهیم میرزا دارای تحصیلات جامع علمی و هنری بود و جمعی از شعرا و خوشنویسان و نقاشان برجسته آن عصر، در کتابخانه او کار می‌کردند. قاضی احمد سالهای جوانی خویش را در محافل هنری دربار وی گذراند. وی در خارج از کتابخانه ابراهیم میرزا نیز با عده کثیری از استادان نقاش و خوشنویس ارتباط داشته و همین امر باعث شده تا اثر وی جزئیات فراوانی از زندگی هنرمندان عصر صفوی را بازگو کند.

وی اثر خویش را به معرفی اشخاص و وقایعی اختصاص داده که مستقیماً و از نزدیک می‌شناخته یا به واسطه معاصرین خویش، از احوال آنها آگاهی داشته است. از این رو، گلستان هنر از اصلی‌ترین منابع مطالعه و تحقیق پیرامون زندگی هنری ایران عصر صفوی می‌باشد. او در جای جای کتاب، به تناسب موضوع از اشعار شاعران بهره گرفته و همین امر بر جذابیت اثر افزوده است.

تاریخ و پیدایش خط فارسی و عربی
تارخ نقاشی و نقاشان
قاضی میر احمد منشی
احداث قلم و اسناد آن
خط ثلث
خوشنویسان تعلیق
احوال نقاشان
و...
به همراه صفحاتی از خطوط بسیار زیبا

فهرست 

مقدمه‌ای را در باب احداث قلم و پیدایش خط و اسناد
فصل اول: در بیان خط ثلث و مایشبه به و پیدا شدن آن (با ذکر پنجاه و هشت تن از استادان این خط)فصل دوم: در ذکر حوشنویسان تعلیق (با ذکر سی و هشت تن از استادان این خط)
فصل سوم: در ذکر خوشنویسان نستعلیق (با ذکر شصت و هفت تن از استادان این خط)
فصل چهارم: در ذکر احوال نقاشان (با ذکر چهل و یک تن از استادان فن)
خاتمه: در باب جدول و تذهیب و رنگهای الوان و ساختن مرکب و سایر لوازم کتابخانه و شستن لاجورد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گلستان هنر

  • ناشر: منوچهری
  • کد کتاب: 63816 - 114/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: قاضی احمد قمی, احمد سهیلی خوانساری, خوشنویسی, تاریخ هنر ایران, خطاطی, تاریخ هنر, مینیاتور, نقاشی ایرانی, کتاب گلستان هنر