كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گلزار معرفت ؛ گزیده بهارستان جامی

گلزار معرفت ؛ گزیده بهارستان جامی

نویسنده: اسماعیل حاکمی
خوانش و اجرای متن : ابوالحسن تهامی
ناشر: معین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی همراه با قاب - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

مجموعه ی گنج حکمت ؛ همراه با سی دی

یکی از متون کلاسیک ایرانی، «بهارستان» است. دکتر اسماعیل حاکمی در مجموعه «گنج حکمت» به گزینش و توضیح این اثر منثور جامی پرداخته و آورده است:
«از مهم‌ترین آثار ادبی جامی، کتاب «بهارستان» است که وی (جامی) قسمتی از آن را به پیروی از گلستان سعدی نوشته ولی مسلم است که قصد او در این کار، ساده‌تر کردن شیوه انشای سعدی بوده و به همین سبب، انشای بهارستان حتی در آن قسمت که رنگ ادبی آن بیشتر است، بیش از آنچه انتظار می‌رود متمایل به سادگی است و شاید یکی از علل، اختصاص کتاب به فرزند نوآموز مولف است.»

بهارستان جامی در هشت روضه، مقدمه و خاتمه ترتیب یافته است. روضه نخستین در ذکر حکایاتی است درباره مشایخ صوفیه و بعضی از اسرار احوال آنان؛ روضه دوم متضمن حکم و مواعظ و روضه سوم درباره اسرار حکومت و ذکر حکایاتی از شاهان است. جامی در روضه چهارم به بخشش و در روضه پنجم به تقریر حال عشق و عاشقان می‌پردازد. روضه ششم، حاوی مطایبات و لطایف و ظرایف و روضه هفتم در شعر و بیان احوال شاعران است. آخرین روضه هم چند حکایت از زبان جانوران را دربرمی‌گیرد.

***

در مجموعه «گنج حکمت» بیش از هر چیز به حکایت پرداخته شده است؛ زیرا بسیاری از نویسندگان، خصوصاً نویسندگان صوفیه، عموماً از قالب حکایت به سبب توانایی آن در جلب مخاطب استفاده کرده‌اند. در این مجموعه فقط به آثار منثور پارسی پرداخته شده است. مجموعه «گنج حکمت» با یک لوح شنیداری همراه است. این لوح که خوانش منتخبی از متن گزیده‌هاست می‌کوشد تا با بهره‌گیری از جادوی کلام و موسیقی، طیف گسترده‌تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متن‌های ادبی را دشوار می‌یابند با این متن آثار آشنا شوند.

مجموعه ی گنج حکمت، گزیده ای است از آثار منثور پارسی که اگرچه ناشناخته نیستند، بی تردید به اندازه ای که باید و شاید خوانده نشده اند. از این رو، بنای فراهم آورندگان این مجموعه بر آن بوده است که از هر جهت متنی گیرا و تاثیرگذار به دست دهند تا لااقل این اندازه از میراث گرانبهای ادب پارسی خوانده و فهمیده شود.

انتخاب ها کار استادانی است که غالبا آن آثار را تصحیح کرده و با احاطه و اشرافی که به محتوای اثر داشته اند ضمن انتخاب بهترین فرازها کوشیده اند تا با حرکتگذاری روی کلمات و علامتگذاری صحیح و آوردن معانی واژه ها و عبارات خواننده را کمابیش در خواندن متون قدیم یاری دهند. لوح شنیداری گنج حگمت که خوانش منتخبی از متن گزیده هاست بر آن است تا با بهره گیری از جادوی کلام و موسیقی طیف گسترده تری از مخاطبان را که به هر دلیل خواندن متنهای ادبی را دشوار می یابند با این آثار آشنا کند.

دشواری فراهم آوردن خوانشی صحیح و شایسته از مهمترین آثار ادبی فارسی بر کسی پوشیده نیست و اجرای شایسته ی شاهکارهای نثر فارسی جز به همت فرهیخته ترین صداپیشگان این مرز و بوم میسر نمیشد. استادانی که با حوصله و وسواسی مثال زدنی کوشیدند تا بی آنکه «درست خواندن» را فدای «زیبا خواندن» کنند این متنها را به بهترین شکل ممکن اجرا کنند و نیز باید سپاسگزار هنرمندان خوش ذوقی بود که با خلق موسیقی مناسب با هر متن بر غنای این مجموعه افزودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گلزار معرفت ؛ گزیده بهارستان جامی

  • ناشر: معین
  • کد کتاب: 107746- 67/1
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال
  • 340,000ریال

برچسب ها: اسماعیل حاکمی, ابوالحسن تهامی, مجموعه ی گنج حکمت, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات قدیم فارسی, شعر فارسی, جامی, کتاب گلزار معرفت ؛ گزیده بهارستان جامی