دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گفتارها ؛ سلفون

گفتارها

نویسنده: نیکولو ماکیاولی
مترجم: محمدحسن لطفی
ناشر: خوارزمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 429
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب  

«همه ی آنچه را در سالیان دراز آموخته ام و از راه تجربه و مطالعه ی مداوم تاریخ اندوخته ام در این نوشته فراهم آورده ام.» این گفته ی ماکیاولی است هنگامی که این اثر جاودانه را به دو تن از دوستانش هدیه می کند. متاسفانه شهریار که یکی از آثار نه چندان خوشایند ماکیاولی است در ایران بیش از “گفتارها” شناخته شده است. اما مهم است که اگر شهریار را می خوانیم گفتارها را حتما مطالعه کنیم.

ماکیاولی با ظرافت تمام فنون فرمانروایی و شهروندی را برای ما در گفتارها ارائه می کند و در این مهم از تاریخ و فلسفه و سیاست بهره می جوید. ماکیاولی در بعد تاریخی ضمن طرح تاریخ روم به توضیح فلسفه ی سیاسی وقایع پرداخته و این چنین مخاطب خود را از آنچه در تاریخ گذشته، آنچه اکنون هست و آنچه باید باشد روشن می کند.

نثر و ترجمه کاملا روان است و مشکلی برای خوانندگان ایجاد نمی کند و همچنین ساختار جهانی و بی تاریخ اثر وی مطالعه ی آن را برای همه ی مردم همه ی اعصار ضروری می کند. وی در این اثر هرآنچه در یک جامعه جریان دارد، دین، سیاست، اصول شهروندی، اصول فرمانروایی، نحوه ی عمل در جنگ و در روابط بین الملل و روابط داخلی همه را مورد نظر قرار داده با ریزبینی تمام بایدها و نبایدهایی را برای ما ارائه می کند.

نیکولو دی برناردو د ماکیاولی فیلسوف سیاسی، شاعر، مورخ و نمایشنامه نویس مشهور ایتالیایی است. ماکیاولی زندگی خودش را صرف سیاست و وطن پرستی کرده است. با این حال برخی او را به اتهام حمایت از حکومت اقتدارگرا و ستمگر همواره مورد حمله قرار داده اند وعلت آن نیز نوشتن کتابی به نام شهریاراست که وی برای خانواده مدیچی حاکمان فلورانس نوشته است.

تعداد کمی از چهره های تاریخ روشنفکری به اندازه نیکولو ماکیاولی مشهور و در عین حال مبهم بوده اند. اما در حالی که رساله او با نام شهریار نام او را مترادف با ظلم و استبداد و بی رحمی میکند ، کتاب گفتار ها ی او چشم انداز کاملا متفاوتی از جهان سیاست او را نشان می دهد.

ماکیاولی در این تفسیر دقیق با استدلال در مورد تاریخ لیوی جمهوری روم ، سیستم حکومتی را پیشنهاد کرد که با القای فضیلت شهروندی فعال ، از آزادی و امنیت شهروندی حمایت می کند و این امر شهروندان را ترغیب می کند تا نیازهای دولت را بالاتر از خودخواهی های شخصی خود قرار دهند. منافع. گفتار ها کتابی است که از نظر دامنه بلندپروازانه و جاه طلبانه است ، اما همچنین با دیدی روشن و عمل گرایانه ، نظریه ای مدرن از سیاست جمهوری را ایجاد می کنند.

عده‌اي معتقدند «شهریار» از ميان آثار متعدد ماکیاولی، اصلی‌ترين آنها محسوب نمي‌شود، بلكه «گفتارهایی در باب ده کتاب اول تاریخ تیتوس لوی» يا همان «گفتارها» را بايد كتاب اصلي‌اش به شمار آورد. او در اين كتاب به شرح انديشه‌ها و عقايدش در باره تمامي موضوعات سياست نظير سياست داخلي و خارجي و نظام حكومت، زمينه‌هاي قدرت حاكمه، قانون اساسي و جنگ پرداخته است. 

ماكياولي در اين كتاب با ذكر مثال‌هاي تاريخي و واقعيات روزمره، به نقش قدرت در سياست پرداخته، استقلال قوانين سياست از قواعد اخلاقي را از امور ضروري معرفي مي‌كند. او در آغاز هر فصل از اين كتاب كه سند پايه‌گذاري علم سياست بر اساس روش استقراست، يكي از وقايع تاريخ روم را از كتاب «تيتوس لي‌ويوس» روايت كرده، نظريات سياسي‌اش را مانند ملاحظاتي بر آن واقعه باز مي‌نمايد. 

اين انديشمند نامدار ايتاليايي که دنيا را واجد اصالت مي‌دانست و قدرت را مهم‌ترين اصل در دنيا برمي‌شمرد، هدفش از نوشتن كتاب «گفتارها» را پي بردن به عوامل و مولفه‌هايي مي‌داند که در آن دوران منجر به شكل‌گيري و تحكيم موقعيت مسلط، چيره و برتر امپراتوري روم باستان شدند. 

كتاب نخست اين فيلسوف سياسي ايتاليايي قرن شانزده «شهريار» نام دارد كه چهره زمامدار مطلوب و مورد نظر ماكياولي را به تصوير كشيده، رهنمودهاي سرکوب مردم برای حفظ قدرت و تظاهر به اخلاق و آزادی و مردم‌داری را بيان مي‌كند. کتاب «گفتارها»ي او درباره آزادی و فضايل آن است. ماکیاولي در اين کتاب از جمهوری روم و آزادی‌های آن و از حق مردم برای تصمیم‌گیری در امور سیاسی و مدنی دفاع كرده است. به همين دليل عده‌اي معتقدند كتاب «گفتارها» نشانگر تحول ماكياولي و در تناقض با كتاب نخست اوست. نكته قابل توجه ديگر اين كه ماكياولي نوشتن «گفتارها» را پيش از «شهريار» آغاز كرد، اما به اين دليل كه نوشتن كتاب زمان زيادي نياز داشت، به طور موقت آن را كنار گذاشت و مشغول نوشتن «شهريار» شد. ‌ 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات