دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گشتی بر گذشته ؛ خاطرات سفیر کبیر ایران در شوروی

گشتی بر گذشته

نویسنده: تهمورس آدمیت
ناشر: کتاب سرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

خاطرات سفیر کبیر ایران در شوروی

روابط ایران و روسیه در طول تاریخ همواره با فراز و نشیب‌های گوناگونی همراه بوده است. اولین چالش‌های جدی ایران و غرب در دوران معاصر به رویارویی نظامی حاکمان قاجار و تزارهای روسیه برمی‌گردد که به معاهدات ننگین ترکمانچای و گلستان ختم شد. در حقیقت این روسیه‌ی تزاری بود که نخبگان سیاسی ایران را برای اولین بار از خواب غفلت چندصدساله‌ی قرون وسطایی بیدار کرد.

‌چنین قراردادهایی در آینده نیز ادامه یافت. آن‌چنان که با قرارداد 1907 میان روس و انگلیس، ایران استقلال و حاکمیت خود را از دست رفته می‌دید، اما با وقوع انقلاب بلشویکی در روسیه قرارداد ملغی اعلام شد و این بار بر خلاف همیشه، تحولات بین‌المللی به سود ایران رقم خورد.

با روی کار آمدن دولت کودتا در ایران و ناتوانی دولت شوروی در جهت تسلط بر خاورمیانه، در فضای کاملاً دوقطبی پس از پایان جنگ جهانی دوم، خروشچف مقدماتی را برای ارتقای روابط با ایران تدارک دید. بر این اساس، روس‌ها به موازات تقویت و افزایش توان نظامی خود به منظور رقابت با ابرقدرت غرب، در تلاش بودند تا کشورهای جهان سوم همچون ایران را به سوی خود جذب نمایند. هدف اصلی چنین راهبردی جلوگیری از تبدیل منطقه به یک ناحیه‌ی امن برای غرب در راستای اجرای «سیاست مهار» اطراف شوروی بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات