منو
سبد خرید

گستره شعر پارسی در انگلستان و آمریکا

گستره شعر پارسی در انگلستان و آمریکا

نویسنده: جان دی. یوحنان
مترجم: احمد تمیم دارى
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ادبیات مهم ترین بخش فرهنگ کلاسیک و ملی ترین عنصر فرهنگی کشور، همواره وسیله ای برای انتقال فرهنگ و تمدن ایرانی بوده است.آن جا که ادبیات ایران، تأثیری شگرف بر ادبیات و فرهنگ دیگر کشورها داشته است، بهره گیری از آن در آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، امری غیرقابل انکار است.

ناگفته پیداست که از زمان ای دور، فرهنگ و ادب ایرانی شهرتی خاص داشته است و در دیگر فرهنگ ها رخنه و نفوذ کرده است. به جهت آن که ایران پل ارتباطی جهان بوده است و خارجیان بسیاری برای دستیابی به هند و چین از ایران عبور می کرده ند، از فرهنگ ایرانی تأثیر پذیرفته اند.

امروزه اغلب خارجیانی که مبادرت به آموختن زبان فارسی می کنند، انگیزه ای مهم سیاسی، ایران شناسانه، بازرگانی یا قصد آشنایی با ادبیات غنی و کهن ایرانی و فرهنگی دارند.ادبیات فارسی به اَشکال گوناگون به فرهنگ های دیگر جوامع، از طریق ترجمه، مهاجرت، اقتباس و تبدیل به هنرهای دیگر چون موسیقی راه یافته است؛ بنابر این هنگامی که از ادبیات برای آموزش زبان فارسی بهره می گیریم، در واقع پا به قلمرو هنر نهاده ایم.

فرهنگ ها در انزوا و جدایی از هم رشد نمی کنند و همواره تقابلات و تعاملات میان آنها عاملی بس سرنوشت ساز در تعیین جهت آنهاست. اثرگذاری شعر و ادبیات فارسی بر شعر انگلوساکسون که از طریق شاعران و مترجمان بزرگی همچون ادوارد فیتزجرالد، رالف والدو امرسون، ماتیو آرنولد و... صورت گرفته، موضوع بررسی این کتاب است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات