منو
سبد خرید

گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران

گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران
گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران
200,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 73348 - 97/2
  • وزن: 0.40kg

گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران

نویسنده: حسین جوان آراسته
ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 293
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گزینش مقامات حکومتی و نظارت بر عملکرد آنان، یکی از دغدغه های مهم حقوق اساسی است.با عنایت به لزوم دارا بودن شرایط خاص و گستره وظایف و اختیارات رهبر، که عالی ترین مقام رسمی و در جایگاه«ولایت و امامت امت» می باشد، این موضوع حساسیتی فوق العاده می یابد.

با درک این واقعیت که رویکردهای افراطی و تفریطی، چه در مرحله گزینش رهبر و چه در مرتبه نظارت بر او، پیامدهای جبران ناپذیری خواهد داشت، کتاب حاضر کوشیده است تا این مسئله را در ابعاد مختلف فقهی و حقوقی و با توجه به دیدگاه های گوناگون، کاوش و بررسی کند، با این امید که تصویری روشن از آنچه هست و آنچه بایدباشد ارائه نماید.

کتاب "گزینش رهبر و نظارت بر او در نظام جمهوری اسلامی ایران" در برگیرنده سه بخش است : بخش اول به مجلس خبرگان به عنوان نهاد گزینشگر اختصاص یافته و فلسفه وجودی این مجلس، تاریخچه، شرایط و مرجع تشخیص شرایط خبرگان را بررسی می کند.

در بخش دوم گزینش رهبر از و منظر ماهیت گزینش و کیفیت گزینش در دو فصل مستقل مورد توجه قرار گرفته که در فصل اول پس از طرح دو نظریه انتصاب و انتخاب، موضع حقوق اساسی ایران نسبت به آنها ارزیابی شده است. صفات و شرایط و سازوکارهای گزینش رهبر، محورهای اصلی فصل دوم هستند.

بخش سوم موضوع بسیار مهم نظارت بر رهبری را مورد بررسی قرار داده است . فصول چهارگانه این بخش معنا و مبنای نظارت، قلمرو، راهکارها و پیامدهای آن هستند.

فهرست

• مجلس خبرگان
• گزینش رهبر
• نظارت بر رهبر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب