دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گزیده مقالات اسلاوی ژیژک

گزیده مقالات اسلاوی ژیژک

نویسنده: اسلاوی ژیژک
مترجم: مراد فرهادپور , مازیار اسلامی , امید مهرگان
ناشر: گام نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 644
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 _ 1384 - دوره چاپ: 3 _ 1

 

مروری بر کتاب

ژیژک در کنار آلن بدیو و جورجو آگامبن در خط مقدم تفکر رادیکال معاصر قرار دارد.متون حاضر که عمدتا به آثار متاخر وی تعلق دارند به سه دسته تقسیم میشوند دسته نخست شامل مقالات نظری است که بر اساس تعلق ژیژک به دو سنت نظری ایده آلیسم آلمانی و روانکاوی انتخاب شده اند.

مقالات دسته دوم هر دو جنبه پیوند ژیژیک با قلمرو مرموز سیاست را در بر میگیرد: تاملات نظری در باب سیاست رادیکال و مقالات سیاسی در مورد رخدادهای سیاسی متاخر نظیر جنگ بالکان و حادثه یازده سپتامبر دو مقاله ای که دسته سوم را تشکیل میدهند نیز درباره مسیحیت اند ژیژیک در این سال های اخیر دست کم سه کتاب خود را به دفاع از خصلت دیالکتیکی مسیحیت و نقش آن در شکل گیری هویت تاریخی تمدن مغرب زمین اختصاص داده است.

انتشار کتاب رخداد تلاشی است برای ادامه تفکر در عصری که فکرکردن بیش از بیش به امری زائد یه چه بسا ناممکن بدل شده است. امروز از قضا تفکر برای ما،چه در سطح جهانی و چه در داخل،به نقطه عطفی رسیده است که مشخصه اصلی آن تصویق پیوند تفکر با حقیقت است اولین مجلد کتاب رخداد به طور کامل به ترجمه متونی از اسلاوی ژیژیک،فیلسوف،نظریه پرداز و روانکاو اهل اسلوونی اختصاص دارد.

دو پیوست پایان کتاب نیز، شامل توضیح چند مفهوم اصلی و برخی نکات زندگی‌نامه‌ای است؛ پیوست اول حاوی بخشی از گفت‌وگوی "گلین دالی" با "ژیرک" است که به تجربه‌ی فکری و آکادمیک او اختصاص دارد و پیوست دوم نیز شرحی است از سه مفهوم بنیادین "ژوئیسانس یا کیف"، "استیضاح یا خطاب" و "ابژه‌ی کوچک a".


فهرست 

سوژه‌ی حساس هگلی/ مراد فرهادپور
چه می‌خواهی؟ درباره‌ی ژاک لاکان/ مازیار اسلامی
سیاست حقیقت: آلن بدیو و ژاک لاکان/ امید مهرگان
لاکان او در چه نقطه‌ای هگلی است؟/ جواد گنجی
دموکراسی صوری و ناخرسندی‌های آن/ صالح نجفی
انتخاب لنین/ امید مهرگان
سیاست: فراخوانی برای انقلاب فرهنگی/ جواد گنجی
در دفاع از خشونت اخلاقی/ علی‌عباس بیگی مجتبی گل‌محمدی
ژاک رانسیر و سیاست رادیکال/ صالح نجفی
ناتو به مثابه‌ی دست چپ خدا؟/ علی معظمی
شادی پس از یازده سپتامبر/ نیکو سرخوش
وقتی شرق و غرب به هم می‌رسند/ صالح نجفی شهریار وقفی‌پور
رمانس شورانگیز راست کیشی/ امیر احمدی آریان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات