گزیده غزلیات شمس

گزیده غزلیات شمس

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی)
ناشر: روزنه کار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 544
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مجموعه ۴۱۲ غزل وجدآور

در سراسر دیوان بزرگ شمس، نوعی شعر عرفانی مواج، کوهه بر کوهه می‌غلتد که هرکس بنا به ذوق و مشرب خود از آن برداشتی خاص دارد. موسیقی شعف‌انگیز و نشاط‌آور این پدیده‌های نبوغ تا آنجاست که تمام ویژگیهای دیگرِ سروده‌هایی که به نام رند عالم‌سوز، شمس تبریزی، تصنیف و تدوین شده است تحت‌الشعاع و در سایه وجد بی‌پایان محتویات این کتاب عظیم قرار می‌گیرد.

مولوی بیش از هر شاعر دیگری از اوزان مختلف سود جسته، به گونه‌ای که گاهی غزلیات در بحورِ به‌اصطلاح نامطبوع سروده شده و خواننده ناگزیر است با دقت بیشتر و کشیدن پاره‌ای از کلمات و مشدد خواندن برخی واژه‌ها از حوزه وزن خارج نشود.

در این مجموعه، گردآورنده کوشیده است غزلیاتی را برگزیند که روانی آنها به مفاهیم، لطف بیشتری می‌بخشد تا خواننده شیفته، بدون دغدغه و پرداختن به معانی پیچیده و هزارتوی کلامی و عرفانی بتواند از زمزمه آنها لذت ببرد.

لذا این گزیده بی هیچ ادعایی و تنها برای هموار کردن راه دلبستگان کار و تشنگان سُکر سخن رب'انی حضرت مولانا و دستیابی به شورانگیزترین غزلهای آن یگانه تاریخ فراهم شده است؛ و در واقع تأسی از ذوق صاحب نظرانی است که گزینش استاد عزیز جناب آقای دکتر شفیعی کدکنی در آن میان جلوه و جایگاهی خاص دارد.

پیش از سرمست شدن از رشحات این باده معرفت، حظ شناخت اجمالی حضرت مولانا و محمدبن علی‌بن ملک‌داد، ملقب به شمس تبریزی را ــ که از سه مدخل: جلال‌الدین رومی، شمس تبریزی و کلیات شمس دائره‌المعارف دکتر غلامحسین مصاحب برگرفته‌ایم ــ با دلباختگان این شاهکارها قسمت می‌کنیم.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده غزلیات شمس

  • ناشر: روزنه کار
  • کد کتاب: 84844 - 86/5
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), شعر فارسی, عرفان اسلامی, مولوی, شعر عرفانی, شمس تبریز, کتاب گزیده غزلیات شمس