کتاب گزیده غزلیات شمس تبریزی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات قدیانی

گزیده غزلیات شمس تبریزی

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) - شهرام رجب زاده
ناشر: قدیانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 372
اندازه کتاب: پالتوئی سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 16

 

مروری بر کتاب
 

در سراسر دیوان بزرگ شمس، نوعی شعر عرفانی مولانا، کوهه بر کوهه می‌غلتد که هرکس بنا به ذوق و مشرب خود از آن برداشتی خاص دارد. موسیقی شعف‌انگیز و نشاط‌آور این پدیده‌های نبوغ تا آنجاست که تمام ویژگیهای دیگرِ سروده‌هایی که به نام رند عالم‌سوز، شمس تبریزی، تصنیف و تدوین شده است تحت‌الشعاع و در سایه وجد بی‌پایان محتویات این کتاب عظیم قرار می‌گیرد.

مولوی بیش از هر شاعر دیگری از اوزان مختلف سود جسته، به گونه‌ای که گاهی غزلیات در بحورِ به‌اصطلاح نامطبوع سروده شده و خواننده ناگزیر است با دقت بیشتر و کشیدن پاره‌ای از کلمات و مشدد خواندن برخی واژه‌ها از حوزه وزن خارج نشود.

دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر، دیوان مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شامل غزل‌ها، رباعی‌ها و ترجیع‌های اوست. دیوان شمس تبریزی در عُرف خاندان مولانا و سلسلهٔ مولویه در روزگاران پس از مولانا با عنوان دیوان کبیر شناخته می‌شده‌است. گویا آنچه در تداول مولویان جریان داشته‌است همان دیوان یا غزلیات بوده‌است و بعدها عنوان دیوان کبیر را بر آن اطلاق کرده‌اند. همچنین عنوان دیوان شمس تبریزی یا کلیات شمس تبریزی نیز از عنوان‌هایی است که در دوره‌های بعد بدان داده شده‌است، به اعتبار این که بخش اعظم این غزل‌ها را مولانا خطاب به شمس‌الدین تبریزی سروده‌است.

غزلیات شمس تبریزی که به دیوان شمس ودیوان کبیر نیز شهرت دارد، مجموعه غزلیات مولاناست.

من از کجا، پند از کجا؟ باده بگردان، ساقیا!
آن جام جان افزای را برریز بر جان، ساقیا!

بر دست من نه جام جان، ای دستگیر عاشقان!
دور از لب بیگانگان، پیش آر پنهان، ساقیا!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده غزلیات شمس تبریزی

  • ناشر: قدیانی
  • کد کتاب: 84845
  • موجودی: در انبار
  • 170,000ریال
  • 150,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), شهرام رجب زاده, عرفان اسلامی, مولانا, غزلیات شمس, کتاب گزیده غزلیات شمس تبریزی