گزیده شورانگیزترین غزلیات شمس تبریزی

گزیده شورانگیزترین غزلیات شمس تبریزی

نویسنده: شمس الدین محمد تبریزی - بدیع الزمان فروزانفر
ناشر: طلیعه پویش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

شیخ شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ، مردی عالم و فاضل و دانشمندی عالیقدری بود که از معارف اسلامی و دقایق عرفان و تصوف و خصایص احوال و منازل سالکان این راه بخوبی آگاهی داشت ، اما از مراحل ظاهری گذشته و از این آشیانها پرواز کرده شاهباز خوش شکار آسمان گیرای اوج حق و حقیقت شده بود . با تجرد از علایق دنیوی دل کنده ، همه جا بی نام و نشان سفر کرده و روزگار بسیر آفاق و انفس می گذرانید.

راهی که این عارف آسمانی طی طریق نمود و برای مولانا ترسیم نمود و بسیاری که هنوز خام اند و قدرت ادراکش را ندارند و به تعبیراتی می پردازند که دور از حق و حقیقت است مولانا خود دراین مورد گوید :

شمس تبریزی بروحم چنگ زد
لاجرم در عشق گشتم ارغنون

شمس تبریزی روح جلال الدین را به پرواز درآورده ، همومی لذید و توصیف ناپذیر نویدهای غامض و مرموز ، نشئه ای مجهول و دوار انگیز در او پدید آورد . چنانکه خود گوید :

تو هنوز ناپدیدی
تو جمال خود ندیدی
سحری چو آفتابی
زدرون خود درآیی

همچنین فرماید :

ز زمان و زمکان باز رهی گر تو ز خود
چو زمان بگذری و همچو مکان بستیزی

شمس الدین محمد ملک داد تبریزیجهت مولانا جلال الدین وسیله بروز شور و نبوغ فوقالعاده و خارق العاده ای بود که جلال الدین در ذات وجود خود نهفته داشت و او خویشتن را فقط ابزار و آلتی برای تجلی دین التفات می یافت و اندک اندک غزلیات او که از حقیقتی محسوس یعنی از وجود ظاهری شمس الدین محمد تبریزی ملهم شده بود جنبه معنوی صرف یافت و قدم به قدم بحد کمال نزدیک شد تا به آستانه درک حقیقت مطلق رسید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده شورانگیزترین غزلیات شمس تبریزی

  • ناشر: پویش
  • کد کتاب: 95811 - 34/6
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: شمس الدین محمد تبریزی, بدیع الزمان فروزانفر, عرفان اسلامی, شعر عرفانی, شعر فارسی, کتاب گزیده شورانگیزترین غزلیات شمس تبریزی