منو
سبد خرید

گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی

گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی
گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی
گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی
گزیده دو کلمه حرف حساب ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 137944 - 120/3
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 60 = 75
0 ریال

گزیده دو کلمه حرف حساب

نویسنده: کیومرث صابری فومنی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 670
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 _ 1369- دوره چاپ: 2 _ 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

از روزنامه اطلاعات سالهای 1370 _ 1363

در حدود بیست و چهار پنج سال پیش زنده یاد کیومرث صابری در روزنامه اطلاعات ستون ثابتی با نام «دو کلمه حرف حساب» داشت و با نام های مستعار گل آقا، مش رجب، غضنفر، شاغلام، ممصادق و عیال ممصادق مطالب طنز خود را در این ستون منتشر می کرد.

طنزهای سیاسی و اجتماعی در مطالعات تاریخ سیاسی و اجتماعی، و بررسی خردورزی و خردستیزی آبشخوری پرشور و خروش از عواطف انسان‌‌های ظریف و حساس است. این گونة ‌‌ادبی ابزاری مؤثر برای تحول‌‌آفرینی و اصلاح کژی‌‌ها و ناراستی‌‌هاست. طنزهای اجتماعی و انتقادی را می‌‌توان در پیوند با امر عقلانیت و به‌نوعی جامعه‌‌پذیری و مشارکت در روند رو به رشد حرکت اجتماعی و مردم‌‌سالاری دانست. با بازشناسی طنز به‌منزلة ‌‌گونة ‌‌ادبی تأثیرگذار در گفتمان انتقادی، می‌‌توان گامی به تحلیل جامعه‌شناسی ادبی نزدیک شد.

طنزنویسان با بهره‌‌گیری از شگردهای ادبی انتقادات پوشیدة ‌‌خود را مطرح می‌‌کنند و در مسئولان جامعه و مردم به‌خصوص نخبگان تأثیر می‌‌گذارند. طنزهای سیاسی کیومرث صابری، که از 1363 در ستون «دو کلمه حرف حساب» روزنامة ‌‌اطلاعات چاپ می‌‌شد، نمونة ‌‌برجسته‌‌ای از این‌گونه طنز و از جهاتی درخور تأمل است. 

«وقتی حل مسئله ای را مشکل یافتی، صورت مسئله را پاک کن!»

گل آقا می آید ! عرض کردیم :« شهر بی وجودتان ، صفا و روزنامه بدون حضورتان ، نمک ندارد . یعنی ما هر جا رفته ایم ، این جور گفته ایم !تیراژ روزنامه ، بدون گل آقا ، بالا که برود ، ما همه جا شایع می کنیم که پایین آمده !

اصلاً ما جواب خوانندگان را چی بدهیم که حضرتعالی با بی بی سی مصاحبه می نمایی و صدای مبارکت در اکناف عالم پخش می شود ، اما حرف حساب یومیه تان را که سر تا ته آن فقط « دوکلمه » است ،تعطیل می فرمایی ؟» کله مبارکش را به چپ و راست تکان داده ، آن گاه برای این که نفهمیم مال کدام جناح است ، محض محکم کاری ،مجدداً به راست و چپ تکان داده !

انگشت سبابه دست چپش را محاذی انگشت سبابه دست راست گرفته ، انگار بخواهد تیری شلیک نماید ، اشاره نمود به انتهای آبدارخانه !

فهرست

جلد اول : 1368 _ 1363
جلد دوم : 1370 _ 1369

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات