گزیده دانشنامه امام حسین (ع)

گزیده دانشنامه امام حسین (ع) 

نویسنده: آیت الله محمد محمدی ری شهری
تلخیص: مرتضی خوش نصیب
ناشر: دارالحدیث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1032
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

برپایه قرآن ، حدیث و تاریخ

امام حسین علیه السلام در میان شیعیان، مسلمانان و حت٧ى دیگر جوامع، بیشتر با حادثه عاشورا ـ که درخشان‌ترین بخش زندگى ایشان است ـ ، شناخته شده است و اگر این بخش از زندگى ایشان با دیگر دوره‌هاى آن همراه شود، شناخت کامل‌ترى به دست مى دهد. از این رو، در این دانش نامه تمام مقاطع زندگى امام حسین علیه السلام بازگو می‌شود؛ هر چند حساسیت و بزرگى حادثه عاشورا ایجاب مى کرد که نسبت به آن مقطع ، بررسى علمى درخور صورت گیرد.

کتاب «گزیده دانش‌نامه امام حسین(ع)»، خلاصه شده کتاب ۱۴ جلدی «دانش‌نامه امام حسین(ع)» است که به همت آیت‌الله محمدی ری‌شهری به زیور طبع آراسته شده است.این کتاب، از متقن‏‌ترین منابعى است که از آغاز تا انجام زندگى شخصى، اجتماعى و سیاسى و ... سیّد الشهدا(ع) را مورد توجّه قرار داده و با ملاحظه دقیق آیات قرآنى و هزاران گزارش روایى و تاریخى، و نقد، پالایش و تنظیم کارآمد آن‌ها توانسته است در معرّفى یکى از مهم‏ترین چهره‌‏هاى آسمانى و تاریخ‏ساز، خلأیى بزرگ را مرتفع کند. 

اگرچه گستردگى مباحث و فراوانى و تنوع گزارش‏‌هاى روایى و تاریخى در یک تألیف نظام‌‏مند مانند «دانش‌نامه امام حسین(ع)» پدیده‌‏اى است که مورد استقبال اهل تحقیق و پژوهش است، در عین حال از منظر دیگر خوانندگانى که به آن مطالب پر دامنه نیاز نداشته یا از فرصت لازم براى مطالعه آن برخوردار نیستند، ممکن است چنین مجموعه‏‌اى مناسب به نظر نرسد. این در حالتى است که تنظیم عصاره آن مطالب در کتابى به مراتب کم‌‏حجم‌‏تر مى‏‌تواند عطش این دسته از بهره‏‌جویان از سرچشمه زلال معارف حسینى را به شایستگى فرو بنشاند. کتاب «گزیده دانش‌نامه امام حسین(ع)»، گامى است متواضعانه در مسیر پاسخگویى به این نیاز که امید است مورد عنایت قرار گیرد. 

در گزیده کتاب «دانش‌نامه امام حسین(ع)»، این نکات مورد توجه بوده است: چهارده بخش از پانزده بخش «دانش‌نامه امام حسین(ع)» و بالغ بر ۹۰ درصد فصل‏‌ها و ۷۰ درصد عنوان‏‌هاى فرعى و به همین میزان از تحلیل‏‌ها و مقالات مندرج در متن اصلى، در این گزیده، آورده شده است؛ آن چه بیش از همه مشمول تلخیص و گزینش قرار گرفته، روایات و گزارش‌‏هاى تاریخى متنوعى است که با موضوع مشابه، ذیل فصل‏‌هاى آن دانش‌نامه گسترده، گرد آمده است؛ جامع‏‌ترین و گویاترین متن‏‌ها، از منابع معتبرتر، در ذیل هر عنوان، انتخاب شد. غالب توضیحات مندرج در پانوشت‏‌ها، حذف شد. در پانوشت، به ذکر حداکثر دو منبع با اعتبار بیشتر، براى هر متن، اکتفا شد. به دلیل اهمیت فوق‏‌العاده موضوع عاشورا و ضرورت نقل رخدادهاى مربوط به آن از منابع معتبر، گزارشى تحلیلى از کتاب‏‌ها و مصادر این واقعه تاریخ‏ساز، به دنبال مقدّمه و پیش از ورود به بخش یکم آورده شده است. با این همه، بخش‌‏هاى چهارد‌ه‏‌گانه «گزیده دانش‌نامه امام حسین(ع)»، از جامعیت این اثر در عین اختصار حکایت مى‏‌کند. 

عناوین چهارده بخش این اثر عبارت هستند از: زندگى خانوادگى امام حسین(ع)
فضیلت‏‌ها و ویژگى‏‌هاى امام حسین(ع)
دلایل امامت امام حسین(ع) و فرزندانش
امام(ع) پس از پیامبر(ص) تا شهادت پدر
امام حسین(ع) پس از شهادت پدر تا قیام عاشورا
پیشگویى درباره شهادت امام حسین(ع)
خروج امام حسین(ع) از مدینه تا ورود به کربلا
از رسیدن امام حسین(ع) به کربلا تا شهادت ایشان
وقایع پس از شهادت امام حسین(ع)
بازتاب شهادت امام حسین(ع) و فرجام کسانى که در کشتن او و یارانش نقش داشتند
عزادارى و گریه براى امام حسین(ع)
زیارت امام حسین(ع)
مزار امام حسین(ع)
حکمت‏‌ها ؛ شمارى از کلمات گهربار سالار شهیدان در شش باب

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده دانشنامه امام حسین (ع)

  • ناشر: دارالحدیث
  • کد کتاب: 74275 - 106/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امام حسین, آیت الله محمد محمدی ری شهری, عبدالهادی مسعودی, مرتضی خوش نصیب, تاریخ اسلام, شیعه, امام حسین(ع), عاشورا, کتاب گزیده دانشنامه امام حسین (ع)