دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گزیده تذکره الاولیاء

گزیده تذکره الاولیاء
-26 %
گزیده تذکره الاولیاء
  • موجودی: موجود
  • مدل: 163366 - 73/4
  • وزن: 0.80kg
1,290,000 ریال
1,750,000 ریال

گزیده تذکره الاولیاء

نویسنده: فریدالدین عطار نیشابوری
به کوشش : محمد استعلامی

ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 570
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب 

تذکره‌الاولیا کتابی عرفانی است به نثر ساده و در قسمت‌هایی مسجع، در شرح احوال بزرگان اولیا و مشایخ صوفیه به فارسی.این کتاب مشتمل است بر مقدمه و ۷۲ باب که هریک به زندگی، حالات، اندیشه‌ها و سخنان یکی از عارفان و مشایخ تصوف می‌پردازد، و ذکر مکارم اخلاق، مواعظ و سخنان حکمت‌آمیزشان در این کتاب آورده شده است. عطار در مقدمۀ کتاب نحوۀ گزینش و تألیف مطالب را به روشنی بیان کرده است . بنا بر این مقدمه، نقل ها و روایت های تذکره الاولیا التقاطی از مطالب کتاب‌های دیگر است.

این کتاب جزو شاهکارهای ادب فارسی است و ناشر کوشیده است حاصل زحمات نویسنده و مححقان را از جهت فنی هماهنگ کرده و به شکلی زیبا و پاکیزه در اختیار خواننده قرار دهد. چنان که از عنوان بر می آید، کتاب یادنامه ی مردان خداست و از کارهای شگفت انگیز پیران مکتب عرفان سخن می گوید.

لغت عربی تذکره از ریشهٴ ذکر به معنی «یاد کردن» می آید و در اصطلاح مورّخان به معنی مکتوبی است که شرح احوال شعرا، ادبا، عرفا یا گروهی دیگر از شخصیت های برجسته در آن ثبت شده باشد. کتاب تذکرة الاولیاء عطار هم شرح حال بزرگان علم و دین و عرفان تا زمانه ی زندگی عطار نیشابوری است. کتاب حاضر گزیده کوچکی از صدها حکایت و روایت تذکرة الاولیاء است. در این کتاب سعی شده تا با آوردن حکایاتی چند و توضیحاتی مختصر برای آن ها، خواننده هم با حال وهوای داستان های عطار آشنا گردد و انس گیرد، هم خواندن حکایات و درک مفاهیم آن ها بر او آسان شود.

از آثار صوفیانۀ مهم و مشهور مربوط به اواخر قرن چهارم تا پایان قرن ششم، چند اثر با احتمال زیاد ممکن است مأخذ نقل‌های مؤلف تذکره الاولیا باشند، که عبارت‌اند از:

طبقات الصوفیه اثر عبدالرحمان سلمی نیشابوری
حلیه الاولیا ابونعیم اصفهانی
رسالۀ قشیریه نوشتۀ ابوالقاسم قشیری
کشف‌المحجوب هُجویری 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات