كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گزیده ای از داستانهای شاهنامه  به نثر؛ شش جلدی

گزیده ای از داستانهای شاهنامه

نویسنده: امیرحسین علیقلی - مهدی شفیعی (پردیس)
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 550
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

این اثر گزیده‌ای از شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی است. این کتاب در قالب نثر جهت مطالعه‌ی آسان علاقمندان شعر و ادب پارسی گردآوری شده است، تا هم زمینه‌ی خواندن کل اثر بدیع فردوسی کبیر را فراهم آورد و هم مهم‌ترین قسمت‌های شاهنامه را در مجموعه‌ای جداگانه به دست دوستداران آن شاهکار برساند. در انتخاب داستان‌ها به تقدم آن‌ها در کتاب اصلی توجه شده است تا پس از ارائه‌ی مجموعه‌ی کامل، از نظر ترتیب زمانی وقایع، مشکل وجود نداشته باشد.

شاهنامه نگاهبان راستین سنت‌های ملی و شناسنامه قوم ایرانی محسوب می‌شود. شاید بدون وجود این اثر بزرگ بسیاری از عناصر مثبت فرهنگ آبا و اجدادی ما در طوفان حوادث تاریخی نابود می‌گشت. شاهنامه نبرد خوبی و بدی را روایت می‌کند و پهلوانان، جنگجویان این نبرد دائمی در جهان هستند. دیدگاه فردوسی و اندیشه حاکم بر شاهنامه همیشه خوبی‌ها در برا‌بر ستم و تباهی را پشتیبانی می‌کند.

...سام پس از آگاه شدن از هویت واقعی سیندخت، او را زنی خردمند و با فراست یافت و بدو گفت که دل خوش دار، من، شما را مردمی نژاده و بزرگ‌زاده می‌بینم که شایسته‌ی وصلت با خاندان نریمان هستید. بدان که من زال را با نامه‌ای به سوی منوچهر فرستاده‌ام و امید فراوان دارم که پادشاه با او بر سر مهر آید و بدو اجازه‌ی وصلت با رودابه را دهد.

سیندخت بسیار خرسند شد و سواری به قصد رساندن مژده‌ی رفع خطر، به سوی مهراب فرستاد تا او را نیز از دلهره و نگرانی رها سازد. سام نیز سیندخت را هدایای فراوان بخشید و خلعت نیکویش داده، به سوی کابل روانه‌اش نمود تا با دلی آرام‌تر به انتظار زال بنشیند. پهلوان هر آنچه که در کابل داشت، از کاخ و باغ گرفته تا کشتزارهای آباد را به همراه چهارپایان دوشیدنی و گستردنی‌ها و پوشیدنی‌های نفیس، به همسر مهراب بخشید تا نشان دهد که دخت او را به عروسی خویش پذیرفته است.

از آن سو، زال به نزد پادشاه رسید و در مقابل او بر خاک بوسه زد. منوچهر به او گفت که از خاک برخیزد و احترامش نمود. زال به نزدیکی پادشاه رفت و گوش به سخنان وی سپرد که از رنج راه می‌پرسید. زال، پاسخش داد و بدو گفت که به فرّ تو، رنجی نمی‌بینم. پس از رد و بدل شدن سخنانی از این دست، پهلوان جوان، نامه‌ی پدر را تقدیم پادشاه نمود.

منوچهر نامه را خواند و پس از آن به زال گفت که از کار تو مرا رنجی در دل حاصل شده است، ولی من بر آنم که کام تو را برآرم و به آرزویت برسانم، ولی پیش از آن، دمی بیاسای و به بزم بنشین تا فکری کنم و تو را پاسخ دهم. خوانی آراسته و بزمی برپا شد. آنگاه بزرگان به شادی نشستند و غم از دل بپرداختند. پس از آن بزم و رامش نیز، زال به خلوت خویش رفت تا ببیند که چه پیش می‌آید. پادشاه اما، پس از رفتن او نتوانست از ستودنش خودداری نماید و بر او آفرین کرد.
 

فهرست

 جلد اول : داستان از جمشید تا فریدون ، داستان زادن زال و رستم
جلد دوم : داستان هفت خوان رستم ، داستان رستم و اسفندیار
جلد سوم : داستان سیاوش ، داستان رزم رستم با اشکبوس و کاموس
جلد چهارم : داستان اکوان دیو ، داستان بیژن و منیژه ، داستان سرانجام کیخسرو و افراسیاب
جلد پنجم : داستان هفت خوان اسفندیار ، داستان رستم و اسفندیار
جلد ششم : داستان جمشید و ضحاک ، داستان کک کوهزاد ، داستان برزو

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده ای از داستانهای شاهنامه به نثر؛ شش جلدی

  • ناشر: مرسل
  • کد کتاب: 92810 - 61/4
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • 0ریال

برچسب ها: حکیم ابوالقاسم فردوسی, امیرحسین علیقلی, مهدی شفیعی (پردیس), داستان های شاهنامه, اساطیر ایران, ادبیات قدیم فارسی, فردوسی, شاهنامه به نثر, کتاب گزیده ای از داستانهای شاهنامه