دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گزیده اوپه نیشدها

گزیده اوپه نیشدها

مترجم: صادق رضازاده شفق
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 501
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : 

 

مروری بر کتاب

اوپانیشادها یا ودانتا از کهن ترین متون مینوی آئین هندو هستند که به دوره برهمایی بازمی‌گردند. اوپانیشادها تأثیر شگرفی بر فلسفه و دین هندو داشته‌اند و مفاهیم باطنی این آئین را بیان نموده‌اند.اوپه نیشدها، شامل مباحث فلسفی، دینی و قسمتی از کتاب ودا، و نیز اذکار و سرودهای خدایان و برهمنان و شرح آیین قهرمانی هندوان و جز آن است. این کتاب، که در حدود 600 سال پیش از میلاد یعنی حوالی ظهور مذهب بودا تألیف شده است، از معنا و هدف زندگی و غایت جهان و ارتباط بشر با نیروهای نامرئی عالم و نظایر آن گفت و گو می‌کند.

عارفان هند این کتاب را کتابی جهانی می‌دانند، یعنی کتابی که همیشه در دل دوستداران دین و حقیقت در میان کلیه ملل عالم مؤثر است. اوپه نیشدها به زبان‌های معروف دنیا از قبیل: فرانسوی و انگلیسی ترجمه شده است.
در واقع، اوپه نیشدها نخستین تألیف از افکار فلسفی مرتب هندوان و مبنای فلسفه هند از آغاز تاکنون و منبع الهام عارفان جهان و مورد توجه همه فِرق، حتی مادیون و پیروان بودا، بوده است. از فلاسفه مغرب زمین شوپنهاور، انکتیل دوپرون و دویسن آن را حائز اهمیت دانسته‌اند. پروفسور دویسن معتقد است که امروز اوپه نیشدها نسبت به هر هندوی برهمن حُکمِ ، انجیل عیسویان را دارد.

...خوبی و خوش آیندی دو چیز جداگانه هستند . هر یک از این دو هدفی دیگر دارد . برای شخص مصلحت آن است که از این دو خوبی را اختیار کند . آنکه خوش آیند را انتخاب کند هدف خود را از دست داده . خوش و خوب هر دو به شخص رو می نهند . و شخص خردمند در مواجهه با آن تشخیص می دهد . و خردمند خوب را اختیار می کند نه خوش آیند را . و مردم احمق بر وجه اخذ و ذخیره خوش آیند را اختیار می کنند .

...هوش عالی تر از حواس است و مافوق هوش وجود واقعی است و مافوق وجود واقعی عقل بزرگ است و در فوق آن وجود غیبی است . اما فوق وجود غیبی شخصی (ذاتی ) است که محیط کل است و نشانی ندارد . کسی که آن را پی برد آزاد می شود و به عالم جاودانی می رود .شانکرا، قدیم‌ترین شرح و تفسیر را بر اوپانیشادها نوشت.

مهم‌ترین بخش‌های اوپانیشادها عبارتند از:

ایشیا اوپانیشاد
آیتاریا اوپانیشاد
کنا اوپانیشاد
پراشنا اوپانیشاد
کاتها اوپانیشاد
مونداکا اوپانیشاد
چوندوگیا اوپانیشاد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات