كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
گزیده اشعار مولوی ؛ با قاب

گزیده اشعار مولوی ؛ با قاب

نویسنده: فرشید اقبال
ناشر: ایرانیان
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 130
اندازه کتاب: وزیری سلفون با قاب - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور رنگی - چاپ با کاغذ گلاسه و دارای مینیاتور

«گزیده اشعار مولوی» به گزینش و ویرایش فرشید اقبال براساس صحیح ترین و معتبرترین نسخ. این گزیده به دو زبان انگلیسی و فارسی شامل اشعاری از مثنوی معنوی و کلیات شمس و از مجموعه کتابهای دو زبانه ادبیات فارسی است. پیشگفتاری نیز از ویراستار در باب حیات و آثار مولانا نگاشته شده است.

ایران مهد شاعران بزرگی است. ایرانیان از دیرباز توجه بسیار زیادی بر شعر ایرانی، وزن و مفهوم آن داشته‌اند؛ به همین دلیل اشعار کلاسیک ایرانی گویای فرهنگ و هویت ملت ایران است. اولین اشعار سروده شده به دوره ساسانیان بازمی‌گردد و اشعار آن کاملا موزون هستند. در اشعار کلاسیک ایرانی موسیقی و وزن اهمیت بسیاری دارد و شاعران کهن فارسی بر اساس محتوای اشعار خود وزن آن را انتخاب می‌کردند. فردوسی شاعر حماسه‌سرای ایرانی با سرودن شاهنامه در اواخر دوره سامانیان اولین گام را در شکل گیری ادبیات کلاسیک ایرانی برداشته است.

بعد از فردوسی شاعرانی همچون عطار و نظامی آثاری از خود بر جای گذاشته‌اند که بی مانند است. نظامی گنجوی نیز با سرودن عاشقانه هایی چون لیلی و مجنون و خسرو شیرین پرآوازه‌ترین منظومه‌سرای زبان فارسی است. بعد از آن به بوستان و گلستان استاد سخن، یعنی سعدی می‌رسیم که با مفاهیمی پر بار عشق و اخلاق و ادب را به بهترین شکل ممکن تصویر می‌کند.

شعر کهن فارسی اگر مولانا را نداشت، چیزی کم داشت و اینگونه شهرت جهانی پیدا نمی‌کرد، شاعری که او را خداوندگار عشق و عرفان می‌نامند. مثنوی معنوی، دیوان شمس تبریزی و فیه مافیه از مهم‌ترین آثار این شاعر بزرگ فارسی زبان محسوب می‌شود.

خواجه حافظ شیرازی که به لسان الغیب نیز معروف است، یکی از برترین سخنوران جهان است. حافظ اکثر اشعار خود را در قالب غزل سروده که با نام غزلیات حافظ و در شکل گزیده تر فال حافظ نامیده می‌شود. اشعار حافظ از چنان ذوق و قریحه ای برخوردار است که به زبان های بسیاری در دنیا ترجمه شده است. همچنین نام شاعران بزرگ دیگری چون رودکی، خاقانی، عبید زاکانی، خیام، فرخی و.. در شکل گیری تاریخ کهن ادب و فرهنگ ایرانی نقش بسیار پر رنگی داشته‌اند که ما، زبان فارسی خود را مدیون آن‌ها می‌دانیم. جالب است بدانید از آن جا که خیام ترجمه‌پذیرترین شاعر در جهان است، او بیش از هر ایرانی در خارج مرز‌های ایران شناخته شده است.

بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست
بگشای لب که قند فراوانم آرزوست

ای آفتاب حسن برون آ دمی ز ابر
کان چهره مشعشع تابانم آرزوست

بشنیدم از هوای تو آواز طبل باز
باز آمدم که ساعد سلطانم آرزوست

گفتی ز ناز بیش مرنجان مرا برو
آن گفتنت که بیش مرنجانم آرزوست

وان دفع گفتنت که برو شه به خانه نیست
وان ناز و باز و تندی دربانم آرزوست

در دست هر که هست ز خوبی قراضه‌هاست
آن معدن ملاحت و آن کانم آرزوست

این نان و آب چرخ چو سیل‌ست بی‌وفا
من ماهیم نهنگم عمانم آرزوست...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزیده اشعار مولوی ؛ با قاب

  • ناشر: ایرانیان
  • کد کتاب: 101351 - 53/1
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), فرشید اقبال, شعر فارسی, کتب نفیس, مولوی, مولانا, کتاب گزیده اشعار مولوی