منو
سبد خرید

گزیده اشعار متیو آرنولد

گزیده اشعار متیو آرنولد
گزیده اشعار متیو آرنولد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146303 - 209/2
  • وزن: 0.30kg
450,000 ریال

گزیده اشعار متیو آرنولد

نویسنده: متیو آرنولد
مترجم: فرهاد کولی نیا
ناشر: نوآور
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 264
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در جلد سوم از سلسله شعر انگلیسی، گزیده اشعار «میتو آرنولد» به دو زبان فارسی و انگلیسی، به نظم در آمده است. اشعار آرنولد بیش‌تر در قالب شعری غزل تنظیم شده است. آرنولد در اشعارش تلاش می‌کند تا سرتاسر زندگی را، آن هم به گونه‌ای پیوسته، به نمایش در آورد. او در این مسیر از پیوند با طبیعت مدد می‌گیرد و همگان را به تأمل بر آرامش بی‌حدّ طبیعت فرا می‌خواند.

مَتیو آرنولد ؛ زاده ۲۴ دسامبر ۱۸۲۲ - درگذشته ۱۵ آوریل ۱۸۸۸، شاعر و منتقد فرهنگی اهل انگلیس بود و به عنوان بازرس مدارس کار می‌کرد. وی فرزند توماس آرنولد مدیر نامدار مدرسه راگبی، برادر تام آرنولد استاد ادبی و ویلیام آرنولد رمان‌نویس بود. شعر ساحل دوار او را عموماً رساترین بیان علایق معنوی انگلستان عصر ویکتوریا به‌شمار می‌آورند. در مقالات انتقادی بسیار تأثیرگذارش، که بعدها در مجموعه‌ای با نام فرهنگ و هرج و مرج (۱۸۶۹) گردآوری شد به خودپسندی و بی‌فرهنگی طبقات متوسط عصر ویکتوریا تاخت و ضرورت گسترش فرهنگی جدید براساس دلمشغولی به ارزش‌های هنری و عقلانی را مطرح کرد. اشعار او بیشتر لحن رثایی و درون‌مایه‌های شبانی دارند.

او دیدگاه‌های مبتنی بر پیوریتانیسم را که صرفاً صورت انجیل را به جای یک پروژهٔ کل‌نگر تکاملی در تمامی عرصه‌ها می‌نگریستند، آسیب‌زا می‌دانست.آرنولد جامعهٔ خود را بر اساس طبقه‌بندی‌های دقیقی می‌نگریست. طبقهٔ برتر یا بربری‌ها، طبقهٔ میانی یا ضدفرهنگ و بالأخره طبقهٔ کارگری عوام. او طبقه‌بندی فرهنگی خود را شامل همهٔ افراد صرف نظر از جایگاه اجتماعی‌شان می‌دانست. با این وجود، محتوای کتاب «فرهنگ و هرج و مرج، اضطراب وی را در قبال طبقه کارگر، سیاسی نشان می‌دهد.

ارتقای سطح فرهنگ در آثار آرنولد باعث شد تا وی عملاً در تاریخ مطالعات فرهنگی به جایگاه ویژه‌ای دست یابد. این جایگاه او به رغم بی‌توجهی به جایگاه فرهنگ عامه در متون، باعث شد تا بحث فرهنگ از جایگاه جزئی و غیرمؤثر خارج شود.

فهرست

آرزو
حیات بشر
شبی تابستانی
بلبل
مرد جفادیده
دریازاد
و... .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات