کتاب گزارش های سیاسی علاء الملک فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات تالار کتاب

گزارش های سیاسی علاء الملک

نویسنده: ابراهیم صفائی
ناشر: تالار کتاب - نشر آباد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 188
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ:2

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب
 

میرزا محمود علاءالملک از دولتمردان عصر قاجار و چهارمین وزیر علوم ایران بود. در دورۀ مشروطیت در کابینۀ اتابک اعظم، سال 1325ه.ق چهارماه وزیر دادگستری شد و سال 1334ه.ق در کابینۀ محمودولی خان سپهسالار اعظم نیز مدت شش ماه وزیر دادگستری بود.

علاءالملک در تبریز به دنیا آمد. در جوانی برای تحصیل به تفلیس رفت و پس از بازگشت به ایران به عضویت وزارت امور خارجه درآمد. پس از طی مراحل مقدماتی در وزارت امور خارجه، در سال ۱۳۱۲ قمری به عنوان سفیر ایران در استانبول برگزیده شد که پیش از او برادرش اسدالله ناظم‌الدوله این سمت را برعهده داشت. ناصرالدین شاه به او دستور داده بود که سید جمال‌الدین اسدآبادی، شیخ احمد روحی، میرزا آقاخان کرمانی و خبیرالملک را که در استانبول علیه دولت ایران فعالیت می‌کردند، به ایران بفرستد. علاءالملک پیوسته بازگشت این افراد را از سلطان عبدالحمید تقاضا می‌کرد که مورد پذیرش او قرار نمی‌گرفت.

 تا آنکه ارامنه عثمانی سر به شورش برداشتند و فتنه‌ای بزرگ برخاست. علاءالملک که منتظر چنین فرصتی بود، به عبدالحمید چنان نمایاند که مسبب اصلی این شورش، فعالیت این افراد بوده است و چندان در فریب عبدالحمید کوشید که در پایان به دستگیری این افراد رضایت داد، اما با کشته شدن ناصرالدین شاه دوباره از این کار منصرف شد....

از جمله دست‌پروردگان او می‌توان به شش وزیر اشاره کرد که عبارت‌اند از: پرنس ارفع‌الدوله (وزیرعدلیه)، صمدخان ممتازالسلطنه (وزیر مختار ایران در دربار فرانسه)، میرزااسحاق‌خان مفخم‌الدوله (وزیر مختار ایران در روسیه)، میرزا اسماعیل‌خان ممتازالدوله (وزیر تجارت)، محمدخان مفخم‌السلطان (وزیر مختار ایران در بلژیک)، و صفاءالممالک (وزیر مختار ایران در اتریش؛.  علاءالملک جد فرح دیبا شهبانو پهلوی بود.

فهرست

حاوی نامه ها مکاتبات سیاسی
قرارداد رویتر
مشیرالدوله
ایرانیان مقیم عشق آباد
و..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گزارش های سیاسی علاء الملک

  • 250,000ریال

برچسب ها: میرزا محمود علاءالملک, ابراهیم صفائی, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, علاء الملک, اسناد تاریخی, کتاب گزارش های سیاسی علاء الملک