منو
سبد خرید

گزارش زندگی ؛ گزیده مقالات تاریخی دکتر رضا شعبانی

گزارش زندگی دکتر رضا شعبانی

نویسنده: رضا شعبانی
ناشر: پانیذ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 633
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گزیده مقالات تاریخی

دکتر رضا شعبانی از مفاخر بی بدیل تاریخ ایران زمین متولد 5 خرداد ماه 1317 ه.ش در روستای صمغ آباد طالقان است که مدرک دکترای تخصصی خود را از دانشگاه سوربن فراسنه دریافت نموده و مدت 5 سال در دانشگاه کمبریچ انگلستان به تدریس تاریخ اشتغال داشته است.

مدیریت گروه تاریخ و دانشگاههای علوم و تحقیقات و بهشتی و نیز گروه تاریخ تمدن مرکز بین المللی گفتگوی تمدن ها و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام آباد و 34 سال تدریس در دانشگاه های کشور و نگارش 200 مقاله به زبانهای فارسی، فرانسوی و انگلیسی و تألیف و تصحیح بیش از 20 عنوان کتاب در کارنامه درخشان یکی از پنج نخبه و محقق برجسته تاریخ در دنیا در موضوع افشاریه و زندیه به چشم می خورد.

وی را باید برجسته‌ترین متخصص تاریخ ایران در روزگار افشاریه دانست. تصحیح متون، پژوهش‌های تاریخی درباره سلسله‌های افشاریه و زندیه، تاریخ ایران باستان و تاریخ عمومی ایران، تک نگاری‌ها و مجموعه مقالات از جمله فعالیت‌های اوست.شناخت و آگاهی علمی دکتر رضا شعبانی درباره تاریخ ایران در عصر افشاریه، در میان استادان و تاریخ‌نگاران ایرانی و خارجی نمونه‌وار و کم‌مانند است. بی‌گمان او در این زمینه متخصصی برجسته است. تنها فهرستی از تالیفاتی که او درباره دوره کوتاه اما بسیار مهم افشاریه پدید آورده است، نشان از تلاش و کوشش بی‌وقفه او برای روشن ساختن ابهامات و مسایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایران در روزگار جهانگشای افشار و حوادث پس از او، دارد. 

دکتر رضا شعبانی، متولد سال 1317 خورشیدی را باید برجسته‌ترین متخصص تاریخ ایران در روزگار افشاریه دانست. او دکترای تاریخ را از دانشگاه سوربن پاریس دریافت داشت و سپس به مدت پنج سال در دانشگاه کمبریج انگلستان به تدریس تاریخ سرگرم شد. از مشاغل علمی او، افزون بر 24 چهار سال تدریس در دانشگاه‌های کشور، می‌توان به مدیریت گروه تاریخ دانشگاه‌های علوم و تحقیقات و دانشگاه شهید بهشتی و نیز گروه تاریخ مرکز نحقیقات فارسی ایران و پاکستان، در اسلام آباد، اشاره کرد.


فهرست

اخلاق برتر کوروش
اوضاع اجتماعی و اقتصادی مناطق کردنشین از دیدگاه مستشرقین
مناسبات ایران و عثمانی در دوره‌های افشاریه و زندیه
سازمان اداری ایران در عصر افشاریه
بررسی تغییرات در معماری و شهرسازی ایران
تحولات تاریخی و اجتماعی منطقه
هدیه‌ی ایرانیان به تمدن جهانی
تنزیه قدرت از دیدگاه سعدی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات