منو
سبد خرید

گزارش به خاک یونان

گزارش به خاک یونان
موجود نمی باشد
گزارش به خاک یونان
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 85170 - 45/3
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 45

گزارش به خاک یونان

نویسنده: نیکوس کازانتزاکیس
مترجم: صالح حسینی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 4

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

عریضه به ال گرکو

عریضه به آل گرکو به راستی زندگینامه نویسنده نیست. کازانتزاکیس این را در مقدمه اثر بیان می‌دارد و می‌افزاید:
... تنها ارزشی که در زندگی خود قایل‌ام... مبارزه‌ای است برای ارتقای تدریجی و دست یافتن به قله‌ای که من خود آن را نگاه کِرِتی نامیده‌ام.» این اثر بیشتر گزارش مسیری معنوی است که مرحله به مرحله توصیف شده است و نویسنده آن را برای ال گرکو شرح می‌دهد که کرتی دیگری است و کازانتزاکیس از او به نام نیا و پدر معنوی خود یاد می‌کند.

این اثر دوران کودکی نویسنده تا ملاقات او با آلکسیس زوربا را در ۱۹۱۷ دربر می‌گیرد. کودکی و نوجوانی، برای نویسنده، دوران آگاهی یافتن از ریشه‌های عمیق خود است، ریشه‌های منِ درون و ریشه‌های نژادی، کرتی بودن، پیش از هرچیز، خواستار ارزشهایی است که بهای زندگی را به دست می‌دهد: آزادی،‌افتخار،‌حرمت؛ و این خواستن، در صورت لزوم، به قیمت زندگی آدمی تمام می‌شود. پس از آن کازانتزاکیس، همچنان که به تحصیلات خود ادامه می‌دهد و اروپا را درمی‌نوردد، با مردانی آشنا می‌شود که زنده یا از میان رفته، بر افکار و زندگی او تأثیر می‌گذارند ؛ نیچه، قدیس فرانچسکو د اسیزی ، بودا، سیکلیانوس ، لنین، شوایتسر ، زوربا ؛ و دیگر هرگز آگاهی از خون کرتی و نیاکان جنگجوی خود و تمایل شدید برای مبارزه را از دست نمی‌دهد.

کازانتزاکیس فقط این نیروی اجدادی را به سمت مبارزه‌ای معنوی سوق می‌دهد که در تمام زندگی به دنبال آن بود، و اقامتش در پاریس، برلین، و مسکو تعیین‌کننده مراحلی از آن بود. هرجا که آتشی آماده جرقه زدن باشد، هرجا که شعله‌ای و اندیشه‌ای سربرآورد، کازانتزاکیس نیز حضور دارد. کنجکاوی خستگی‌ناپذیر او، عشقش به زندگی و طبیعت، که همیشه با نیاز وی به ریاضت و مبارزه همراه است، موجب شده است که عریضه به ال گرکو به منزله وصیت‌نامه معنوی کازانتزاکیس باشد.

او آن «نگاه کرتی» بی‌پندار و امید را برهمه‌چیز می‌اندازد، آن نگاهی که می‌داند چگونه چشم در چشم مرگ دوزد.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب