دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گزارشهای سیاسی واشنگتن و یادداشتهای زندان

گزارشهای سیاسی واشنگتن و یادداشتهای زندان
--700 %

گزارش های سیاسی واشنگتن و یادداشت های زندان

نویسنده: اللهیار صالح
به کوشش : ایرج افشار , پژمان فیروزبخش
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 414
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

کتاب حاضر، دربردارنده خاطرات «اللهیار صالح» - از سیاستمداران دوران پهلوی دوم- که در دو بخش تدوین گردیده است. بخش اول گزارش‌های سیاسی او به هنگام تصدی سفارت کبرای ایران در آمریکا تا سقوط دکتر مصدق و در پی آن کناره‌گیری نگارنده از مقام سفارت را شامل می‌شود و بخش دوم دربردارنده تعدادی از یادداشت‌های کوتاه وی در خانه، سفر، زندان، و بیمارستان است. نکته حائز اهمیت در این کتاب، بیان مهم‌ترین اطلاعات سیاسی در قالب یادداشت‌های روزانه درباره جریان‌ها و مسائل پشت پرده آن دوران است

 بخشی گزارشهای سیاسی اوست به هنگام تصدی سفارت کبرای ایران در امریکا تا سقوط مصدق و کناره گیری دلیرانه از مقام سفارت (1331-1332). بخش دیگر مقداری از یادداشتهای کوتاه روزانه ایشان (در خانه، سفرهای کاشان، زندانهای قصر و قزل قلعه و بیمارستان مهر به صورت تحت نظر) است و نشان دهنده گوشه ای است از رویّه پیگیرانه و بسیار منظمی که همیشه در زندگی به ثبت وقایع روزانه شخصی داشت. آنچه در این میان مهم تر است اطلاعاتی است که یادداشتهای روزانه درباره پاره ای از جریانها و مسائل سیاسی وقت در بر دارد؛ گاه به اشاره و کنایه و گاهی به تصریح؛ مانند این که:

ـ جلسات تشکیلاتی جبهه ملی و حزب ایران چه مواقع و در کجا برقرار می شد.
ـ نظر جبهۀ ملی و اللهیار صالح نسبت به حکومت دکتر علی امینی کاملا منفی بود.
ـ سبب ملاقات های اسدالله عَلَم و سرلشکر پاکروان رئیس سازمان امنیت و همایون صنعتی زاده با صالح برای جلب نظر مساعد اعضای جبهه ملی و همکاری.
ـ وضع زندان و رفتار دولت نسبت به زعمای جبهه ملی.

صالح آرانی معروف به «اللهیار صالح» یکی از فعالان سیاسی ایران است که در سال 1275 در آران و بیدگل به دنیا آمد و در سال 1360 درگذشت. او که از فعالان سیاسی مشهور ایران در دهه 30 بود، در دولت‌های مختلف از کابینه احمد قوام گرفته تا علی سهیلی و ساعد مراغه‌ای و ابراهیم حکیمی و سر آخر در کابینه دکتر محمد مصدق به عنوان وزیر در پست‌های مختلف فعالیت داشت.

اللهیار صالح بعدها فعالیت سیاسی خود را در جبهه ملی دوم ادامه داد و نقشی موثر در ملی کردن صنعت نفت ایران ایفا کرد و در دوره مبارزات دکتر مصدق همپای او برای این هدف ملی تلاش کرد، اما پس از کودتای 28 مرداد و با وجود درخواست زاهدی به ادامه کار در دولت، از سمت خود استعفا کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات