منو
سبد خرید

گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا

گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا
درحال حاضر موجود نمی باشد
گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 125561 - 110/6
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 19 = 25
0 ریال

گروه فشار اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا

نویسنده: استیون.ام والت,جان جی می یرشایمر
مترجم: 
رضا کامشاد 
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 590
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ؛ لبه بالای جلد کتاب چسب خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب  

در این کتاب می خوانیم که چگونه آمریکا بر خلاف منافع ملی خود، به حفظ منافع سیاسی، نظامی و اقتصادی اسرائیل کوشا و مصر است.پروفسور جان جی می یر شایمر و پروفسور استیفن. م. والت نویسندگان این کتاب روشن می کنند که این امر امکان ندارد مگر به خاطر قدرت و نفوذ گرو فشار (لابی) اسرائیل در داخل سیستم حکومتی آمریکا.

در فرهنگ جامع سیاسی در تعریف لابی یا گروه فشار آمده است:«اصطلاحی است که در مورد گروه‌های سیاسی یا مذهبی یا صنفی که برای حفظ منافع خود یا تأمین مقاصد خاصی به وجود می‎آیند و از طریق وسایل ارتباط جمعی یا سازمان‌های اقتصادی، مراجع تصمیم‎گیری را تحت فشار می‎گذارند، به کار برده می‎شود. به طور مثال گروه فشار یا «لابی» یهودیان آمریکا یکی از مهم‌ترین و نیرومندترین گروه‌های فشار آمریکاست که با نفوذ در سازمان‌های دولتی و اقتصادی و وسایل ارتباط جمعی در آمریکا در تصمیمات دولت و کنگره دربارۀ مسائل خاورمیانه مستقیماً تأثیر می‎گذارد و از اتخاذ تصمیماتی که مغایر منافع اسرائیل باشد جلوگیری می‎کند.»

بر همین اساس، پروفسور استفن والت یکی از اندیشمندان و صاحب‌نظران بنام در مسائل بین‌المللی و استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه‌هاروارد چند سال پیش کتابی تحت عنوان «لابی اسرائیل و سیاست خارجی آمریکا» را همراه با پروفسور جان میرشایمر به قلم در آوردند که سر و صدای زیادی در ایالات متحده به پا کرد. بسیاری در حمایت از او در آمدند و بسیاری دیگر نیز وی را متهم به یهودستیزی کردند. بسیاری نیز آنگاه که از در انتقاد و حمله به او در آمدند انتقاداتی مطرح می‌کردند که نشان می‌داد نه‌تنها کتاب مذکور را مطالعه نکرده‌اند بلکه صرفاً از این جهت که انتقادی کرده باشند، تیغ نقد را به رویش کشیدند.

لابی اسرائیل سخت تلاش کرده است تا «رابطه‌ای خاص» میان اسرائیل و ایالات متحده برقرار کند و بر همین اساس اسرائیل کمک و حمایت آمریکا را دریافت می‌دارد و فرقی هم ندارد که چگونه این کمک را دریافت می‌دارد و در چه راهی هزینه می‌کند. یکی از نتایج آن گسترش شهرک سازی‌های اسرائیلی در اراضی غربی است که تهدیدکننده این است که اسرائیل به دولتی نژادپرست تبدیل خواهد شد که موجب انزوای بین‌المللی آن می‌شود. این برای اسرائیل بهتر می‌بود اگر سال‌ها پیش ایالات متحده بر آن فشار وارد می‌کرد تا تن به راه حل دو دولت بدهد. به همین ترتیب، جنگ اسرائیل در لبنان در سال 2006 یک شکست و عقب نشینی اساسی بود اما ایالات متحده نیز کاری برای متوقف کردن آن انجام نداد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات