منو
سبد خرید

گرشاسب نامه

گرشاسب نامه
درحال حاضر موجود نمی باشد
گرشاسب نامه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 61881 - 21/1
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

گرشاسب نامه

نویسنده: اسدی طوسی
ناشر: بروخیم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 512
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1317 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 61881

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی 

 

مروری بر کتاب 

گرشاسب نامه از داستانهای ایران قدیم است که مبانی و کلیات آن در اوستا و آثار ادبی قرنهای اول اسلام یاد شده است. در کتاب بندهش نژاد گرشاسب چنین شمرده شده:
گرشاسب و اوروخش دو برادر بوده اند از پسران ترت پسر سام سر تورک پسر سپانیاسپ پسر دورشاسب پسر فریدون...

گرشاسپ‌نامه چکامه یا منظومه‌ای از جمله آثار حماسی ملی ایران می‌باشد که در حدود ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بیت دارد و در بحر متقارب (همچو شاهنامه) سروده شده است. سرایندهٔ آن اسدی طوسی شاعر قرن پنجم هجری قمری است. این منظومه دربارهٔ دلاوری‌های گرشاسپ، پهلوان سیستانی (نیای بزرگ رستم) است. پایان سرایش نظم گرشاسپ‌نامه در سال ۴۵۸ هجری قمری بوده است.جوهره محتوای گرشاسپ‌نامه، ارزش سخن، پند و اندرز، و اهمیت دین‌داری است.

گرشاسپ برای اوّلین بار در دوران فریدون و زمانی‌که منوچهر نبیره او به کین ایرج آماده جنگ با سلم و تور هست یاد می‌گردد، گرشاسپ در کنار سایر نام‌آورانی چون قارن، سام‌، قباد یاد می‌شود که همه ایشان از نخستین پیشوایان اقوام و قبایل ایرانی هستند در سایه درفش کاویان به جنگ می‌پردازند.

بار دیگر از گرشاسپ در جنگ پشنگ یاد می‌شود، ولی حضور زابلیان چنانچه باید و شاید در این جنگ، پر رنگ نیست. جنگ پشنگ بعد از مرگ منوچهر بوقوع پیوست که در آن جنگ خانمان برانداز نوذر جانشین منوچهر هلاک شد و بخش عظیمی از قوای جنگی ایرانیان کشته شده کاملا کشور به تصرّف سپاه توران تحت فرماندهی سپهسالار افراسیاب در آمد. البته گرشاسپ در نبرد مزبور حضور فیزیکی ندارد فقط از او به عنوان جنگجویی دلاور در ردیف سام و قارن یاد می‌شود تا بلکه شاه توران پشنگ از حمله به ایران منصرف شود:

چنین گفت کای کار دیده پدر
ز ترکان به مردی بر آورده سر
منوچهر از ایران اگر کم شدست
سپهدار چون سام‌نیرم شدست
چو گرشاسپ و چون قارن‌ رزم‌زن
جز این نامداران آن انجمن...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات