كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
گردابی چنین هایل

گردابی چنین هایل

نویسنده: جین ریس
مترجم: گلی امامی
ناشر: کتاب پنجره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«جین ریس» در یکی از جزایر هند غربی متولد شد. پدرش انگلیسی و مادرش از سفید پوستان هند غربی بود. او در شانزده سالگی به انگلستان آمد و دوران جنگ جهانی اول را آنجا گذراند. داستان‌های جین ریس دارای پس زمینه‌ای مدرن و شهری هستند و همگی با چنان تغزل تلخی تشریح می‌شوند که خاص خود اوست. کافیست کتاب‌های اولیه «جین ریس» را که در سال‌های 1920 نوشته شده است با آثار معاصرانش مانند کاترین مانسفیلد، آلدوس هاکسلی و ژان کوکتو مقایسه کنیم تا با شگفتی متوجه شویم چه اندازه متن اصلی کتاب‌های او مدرن و تازه مانده است.

«گردابی چنین هایل» در جامائیکا و دومینیکا در سال‌های 1830 اتفاق می‌افتد. «جین ریس» شما را به رویایی دور می‌برد و با زیبایی‌هایی که چیزی جز کابوس نیست روبرو و محسور می‌کند. داستان برگرفته از برخی وقایع زندگی نویسنده است و زندگی خانواده‌ای جامائیکایی را به تصویر می‌کشد. حوادث رمان بر زندگی دختر خانواده یعنی «کریستوفین» و مادرش متمرکز است. آن دو با ازدواج با افرادی انگلیسی‌الاصل، سرنوشتی غم‌بار را برای خود رقم می‌زنند. محدوده مکانی رمان در جزایر مربوط به جامائیکا در دریای کارائیب است. نویسنده، رمان حاضر را با تاثیرپذیری از رمان «جین ایر» اثر برونته نگاشته است.

گردابی چنین هایل سه بخش و دو راوی شخصیت دارد و با ضرباهنگی تند تماماً در زمان گذشته و به صورت خطی روایت می شود. راوی بخش اول آنتوانت، شخصیت اصلی داستان است. بخش دوم به طور مشترک توسط شوهر بدون اسم آنتوانت و خود او روایت می شود و راوی بخش سوم بار دیگر آنتوانت است. روایت داستان که از جمله نقاط قوت آن است ساختاری بسیار فشرده و زبانی بسیار صریح و روشن دارد.

زمان شروع داستان ده ی سی قرن نوزده و سال های بلافاصله پس از لغو برده داری در قلمرو های تحت سلطه ی انگلستان از جمله محل داستان است. کتاب آغاز محکم و جالبی دارد که خواننده را برای ورود به اثری پر تنش آماده می کند:«می گویند وقتی دردسر از راه می رسد صف ها را فشرده تر کنید، لاجرم سفید پوستان هم چنین کردند. اما، ما در صف آنها نبودیم. خانم های جامائیکائی هرگز مادر مرا قبول نداشتند، به قول کریستوفین چون اون خوشگل بود فقط خودش دوست داشت.»

در شروع کتاب آنتوانت به اتفاق مادر زیبارو و گوشه گیرش، آنت، برادر کوچکتر معلولش و چند مستخدم بومی سیاه پوست که جالب ترینشان کریستوفین، دایه ی آنتوانت است، در وضعیتی نابسامان و فقیرانه در ملک اربابی خانوادگی در جامائیکا زندگی می کنند. پدر آنتوانت چند سال پیش از دنیا رفته و آنت همسر دوم او بوده است. آنت اهل یکی از جزایر فرانسوی زبان کارائیب است و علت پذیرفته نشدنش توسط خانم های سفید پوست جامائیکاییِ انگلیسی زبان، تفاوت زبان و فرهنگ آنهاست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گردابی چنین هایل

  • 300,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: جین ریس, گلی امامی, داستان های جامائیکایی, داستان های امریکایی, کتاب گردابی چنین هایل