کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
گذر امروزی در طهران دیروزی

گذر امروزی در طهران دیروزی

نویسنده: عبدالرضا فرودی
ناشر: شور آفرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 204
اندازه کتاب: خشتی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

گلاسه

عکاس : عبدالرضا فرودی

مجموعه حاضر تصاویری از آثار بجا مانده از تهران دهه چهل و پنجاه در تهران امروزی است. این تصاویر طی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴ در تهران عکاسی شده‌اند و از کل مجموعه تصاویر عکاسی شده، منتخب حاضر به چاپ رسیده است. امید است تصاویر خانه ها، مغازه ها، کوی و برزن و وسایل قدیمی آن دوران بتواند حال و هوای تهران نه چندان دور را برای بیننده زنده کند و همچنین به تصویر کشاننده تصویر تهران چند دهه پیش برای نسل امروز و نسل‌های آتی باشد.

عبدالرضا فرودی در بخشی از مقدمه‌ی این کتاب می‌نویسد: «به جرأت می‌توان توسعه تهران را به پایتخت شدن آن نسبت داد و با گذری در تاریخ عهد قجر می توان افزون شدن چشمگیر جمعیت تهران را در دهه‌های متمادی مشاهده کرد. ضمناً با توجه به تمایل شاهان، مخصوصاً ناصرالدین شاه به برقراری ارتباط با غرب و سفر به کشورهای دیگر و در مقابل ورود مستشاران و اتباع خارجی به ایران، تغییرات سیاسی و فرهنگی این شهر رو به افزایش گذاشت.

نگاهی که این مجموعه به دهه چهل و پنجاه تهران دارد، از این حیث است که میتوان مشاهده کرد که این دو دهه به نوعی ارتباط دهنده دو فضای کاملاً متفاوت زندگی سنتی و ساده اوایل قرن حاضر با زندگی مدرن امروزی است. البته باید توجه داشت که این تغییرات و دگرگونی‌ها نه فقط در تهران، بلکه در بسیاری از شهرهای ایران و همینطور در بسیاری از نقاط دیگر دنیا اتفاق افتاده است، ولی این مجموعه سعی داشته که فضای این دو دهه را در پایتخت به تصویر بکشد.

نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این مجموعه، تفاوت این مجموعه عکس با دیگر مجموعه عکس‌های تهران قدیم است، با این دیدگاه که این عکس‌ها از وسایل، ادوات و مکان‌هایی تهیه شده است که هنوز در تهران امروز باقیمانده‌اند و با نگاهی دقیق‌تر می‌توان آنها را در لا‌به‌لای این شهر پر‌هیاهوی تغییر شکل یافته پیدا کرد.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

گذر امروزی در طهران دیروزی

  • 350,000ریال
  • 315,000ریال

برچسب ها: عبدالرضا فرودی, عکاسی, گردشگری, تهران, جغرافیای تهران, کتاب گذر امروزی در طهران دیروزی