دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

گذری کوتاه بر زندگی ولادیمیر ایلیچ لنین

گذری کوتاه بر زندگی ولادیمیر ایلیچ لنین

نویسنده : ج. د. ابیچ کین ,ک. آ. استروخوا ,م. ی. پانکراتوا , ی. ن. استلیفروسکایا 
مترجم : هادی پاکزاد

ناشر: مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 246
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

علل فروپاشی اتحاد شوروی از دیدگاه لنین

ولادیمیر ایلیچ اولیانف (لنین) در دهم آوریل 1870در شهر سیمبیرسک واقع در حاشیه ولگا به دنیا آمد .دوران کودکی و جوانی را در شهرهای سیمبیرسک، کازان و سامارا سپری کرد .او از ابتدای جوانی درد فقر را چشیده بود و با کمک برادر بزرگ‌تر موفق شد به مدارج بالایی از آموزش دست یابد .

وی در سرنگونی تزاریسم روسی نقش عمده‌ای داشت .پس از پیروزی انقلاب 1917روسیه، رهبری و هدایت جامعه را برعهده گرفته، برای تحقق آرمان‌های سوسیالیستی خود تلاش می‌کند .تکیه تام و تمام لنین بر روی کارگران و ارتقای آگاهی کارگران بود و در کتاب ; گذری کوتاه بر زندگی ولادیمیر "ایلیچ لنین"، روند زندگی لنین از کودکی تا مرگ پی جویی می‌شود .

یکی از اهداف کتاب بررسی علل فروپاشی اتحاد شوروی است . سعی نویسندگان بر این است که به دور از هیاهوی امپریالیسم جهانی شکل‌گیری انقلاب روسیه و مساعی لنین را بررسی کنند .

...قیاس‌ناپذیرى لنین دقیقاً در این روشنفکرى بی‌امان اوست _ این حقیقت که از محاسبات او  و از نوک قلم پاک او دریاهاى خون جارى شد، در حالى که ماهیتاً او شخصى شریر نبود. برعکس او شخصى نسبتاً مهربان بود که سبعیتش با علم و قوانین بى‌چون‌و ‌چراى تاریخى مصرح مى‌شد. همچنان که با عشقش به قدرت و  عدم تساهل سیاسى‌اش.

لنین مردى کتابخوان با عادات یک محقق و غرایز تاکتیکى یک ژنرال، شیوه اتخاذ یک ایدئولوژى فراگیر و تحمیل آن را بر کل یک جامعه با سرعت و بى‌رحمى به قرن بیستم معرفى کرد. او رژیمى را آفرید که سیاست، خاطره تاریخى و اپوزیسیون را از عرصه‌‌ها زدود. لنین در طول دوران کوتاه زمامدارى‌‌اش از سال ۱۹۱۷ تا مرگش در سال ۱۹۲۷ الگویى را نه صرفاً براى جانشین‌اش استالین، بلکه براى مائو، هیتلر و پل‌پوت خلق کرد و در حالى که لنین به این طریق ممکن است بازیگر اصلى باشد که قرن بیستم را  آغاز مى‌کند، شخصیت او در میان رهبران قرن بیستم از همه کمتر شناخته شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات